Bank BNP Paribas gotowy na realizację kredytów dla rolników z dopłatą państwa

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem ARiMR, mogą składać wnioski w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc ARiMR polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank. W efekcie rolnik ma tańszy kredyt niż w przypadku, gdyby korzystał z kredytu komercyjnego.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 3 kwietnia 2020 r. Agencja udostępniła współpracującym bankom na 2020 r. dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do oprocentowania kredytów oraz zapewnia, że jeżeli wyczerpie się pula środków, zostanie zwiększona w miarę zapotrzebowania.

Wnioski o kredyty preferencyjne przyjmuje m.in.  BNP Paribas Bank Polska S.A.

 

Rozmawiamy z przedstawicielem Banku BNP Paribas, o tym na jakich warunkach rolnicy mogą ubiegać się o kredyt z dofinansowaniem ARiMR.

Co trzeba zrobić aby uzyskać kredyt w Banku BNP Paribas?

  • Żeby skorzystać z kredytu preferencyjnego z dopłatą ARiMR  należy złożyć wniosek i spełnić warunki danej linii kredytowej, w tym celu należy umówić się z doradcą. Oczywiście w obecnym czasie musi to być kontakt bezpieczny.

Na co można przeznaczyć kredyt?

  • Kredyty preferencyjne możemy podzielić na dwie grupy, kredyty inwestycyjne i klęskowe.

Za pomocą kredytów inwestycyjnych możemy finansować szeroko rozumiane działania w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnych oraz w przetwórstwie rolno-spożywczym mające na celu zapewnienia im dalszego rozwoju. Do przykładowych nakładów możemy zaliczyć: użytki rolne, budowy budynków inwentarskich czy maszyny i urządzenia rolnicze.

Kredyty preferencyjne klęskowe służą uzyskaniu środków na wznowienie produkcji po wystąpieniu klęski żywiołowej. Warunkiem koniecznym jest posiadanie protokołu szkód, z którym należy zgłosić się do Banku. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej można skorzystać z kredytu udzielonego w wysokości kwoty obniżenia dochodu, określonej w protokole strat. Okres kredytowania to cztery lata liczone od dnia wystąpienia szkody.

Jakie jest oprocentowanie kredytów preferencyjnych?

  • Kredyty inwestycyjne oprocentowane są dla kredytobiorcy na poziomie 3%. Okres kredytowania do 15 lat z możliwością skorzystania z max dwuletniej karencji.

Kredyty klęskowe mają oprocentowanie na dwóch poziomach. Dla kredytobiorcy, który wykaże, że w dniu wystąpienia szkody miał objęte ubezpieczeniem minimum 50% powierzchni upraw z wyłączeniem powierzchni trwałych użytków zielonych – będzie to 0,5%.  Dla pozostałych kredytobiorców będzie to 2,855%* dla klienta nie spełniającego wspomnianego warunku.

*Do końca II kwartału 2020 r. dla ustalania oprocentowania kredytów preferencyjnych obowiązuje stawka WIBOR3M na poziomie 1,71 i ta wysokość oprocentowania będzie aktualna do 30 czerwca 2020 r.

Agronomist.pl – portal Banku BNP Paribas – ma już rok!

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here