basf

  Próby z pamiątkoa
  Od góry pszenica ozima zaprowaiona kintoduo, zimotrwałość 4, poniżej kd plus sistiva wpłynęła na średnicę źdźbła, są one więsze, grubsze i silniejsze, przyrosty są dłuższe, lepszy wigor
  Pozycja 3 – 3,4do 4
  4 – pszenżyto zimotrwałość 4
  Jest bardzo dobrze, zaskakująco, biorąc pod uwagę temperatury na przełomie lutego i marca. W tej lokalizacji najniższa zanotowana temperatura to – 14,5oC, poniżej -10oC przez osiem dni przy braku okrywy śnieżnej. Jeśli chodzi o zboża – testy są bardzo optymistyczne, ale obawa o stan upraw jest nadal, zwłaszcza, że synoptycy zapowiadają kolejną falę mrozów – Szymon.

  Wcześniejsze warunki nie zapewniały rośłinom dobrego przygotowania do przezimowania z uwagi na duże opady deszczu na jesieni.
  Jak aktualnie wyglądają rośliny?
  Zboża nawożenie w przypadku zbóż 240 kg saletry amonowej, rzepaku 350 kg saletry.
  Marcin Łański: Zasiewy zbóż 22 wrzesnia, 22 pazdziernika zabieg herbicydowy – nowy herbiocyd Pontos flufenacet z pikolinafen . Zalecenie pół liktra na ha plus 100 gr diflufenikanem, aby poprawić efekt zwalcania samosiewów rzepaku i chabra.
  KD i Systiva, oraz ta sama odmiana potraktowana tylko kd.
  – Zaobserwowaliśmy bardzo pozytywny wpływ Systivy na pszenicę ozimą już jesienią i ten efekt jest widoczny teraz. Obserwujemy lepszą zdrowotność roślin po Systivie, lepsze i mocniejsze źdźbła.
  Na plantacji kd obserwowaliśmy poprazenie mączniakiem i sporadycznia rdza. Natomiast po kd i systivie uprawy całkowicie wolne od chorób. A więc nie ma porażenia infekcją, która byłaby wtórna na wiosnę.
  Na jęczmieniu różnice widoczne gołym okiem. Będą ozdnaczały się zdecydownie lepszym wigorem niż po samym kd.
  Fungicydy w pszenicy:
  Kolekcja odmian pszenic różnych hodowców. T1 – capalo w dawce 1,5 litra, potem t2 adexar  w d 1,25 i na zabieg chroniący kłos Osiris w dawce 1,5 litra. To jest nasze mocne rozwiązanie.W niecotańszej wersji możemy zastosować zamiast capalo z duetem starr i zastosować system dwuzabiegowy stosując na drugi zabieg priaxor w dawce 0,75 l/ha lub adexar plus w d 1,5 l/h w systemie dwuzabiegoweym.
  Herbicydy: na całym poletku został jesienią zastosowany pontos. Zdajemy sobie sprawę, że  w skali kraju w wielu miejscah ze względu na pogodę, która uniemożliwoała wjazd na pole nie została zastosowana żadna ochrona herbicydowa. Dlatego zalecamy biathlon w dawce 50 gr/ha do fazy 29-30 bbch w pszenicy ozimej. Jeśłi znów nie byłoby możliwości wjazdu w pole to od fazy 30 bbch do 39 BASF proponuje biathlon w dawce 75 gr. Niemniej zabieg najlepiej wykonać do końca fazy krzewienia.

  Basf pochwalił się też nową zaprawą, która będzie wprowadzona na jesień 2019 roku. Bardzo pozytywny wpływ na wigor roślin, oraz dużo lepsza zdrowotnoś roślin. Zaprawa zawiera xemium, tak jak systiva. W porównaiu do systiva zawiera niższą dawkę xemium oraz trzy inne substancje. Jest to zaprawa komplenta. Systiva działa tylko na choroby nalistne. Nie dfziałą na choproby odglebowe i odnasienne. Natomiast ta nowa zaprawa będzie działała na chroby każdego rodzaju.
  – Będzie kompletnym rozwiązaniem poprawiającym zdrowotność roślin –   
  Regulator wzrostu – będą stosować i rekomendować Medax Max 0,4 kg na pierwsze kolanko razem z ccc, czyli ich nowy regulator   Cykocel, a na drugi zabieg w fazie liścia flagowego od 03 do 0,4 kg MedaxuMax w przypadku pszenicy ozimej. A w przypadku pszenżyta ta sama rekomendacja. Natomiast dla przeciwników ccc polecamy 0,5 kg medaxmaxu w I termini i w drugim zabiegu od 0,3 do 0,4 kg.
  Szkodniki w pszenicy:
  B58 w dawce pol lityra na zwlaczanie mszyc i skrzypionek oraz Fastac Active w dawce 0,20-0,25 litra na ha.

  PSZENŻYTO:
  Ochrona herbicydowa pszenżyta i jęczmienia pontos
  Bardzop mocno obserwowane jest Porażenie mączniakiem na pszenżycie i rdzy żółtej. Rdza w jarosłąwcu pojawiła się na kłosie, infekowała nawet plew3ki.
  Obserwowaliśmy także bardzo duże żółknięcie pól po zbożach.
  W pamiątkowei silna infekcja mączniakiem.
  Obserwowali także porażenie rdzą brunatną. Zdaniem ekspertów BASSF w tym roku na wiosnę należy się spodziewać silnej presji ze strony chorób takich jak  ww.
  T1 – capalo w dawce 1,4 do 5 litra, zamiennie z duetem stra  potem priaxor w dawce 0,75 l/ha.
  Regulatory – rekomendujemy jak w pszenicy Medax Max 0,4 kg na pierwsze kolanko razem z ccc, czyli ich nowy regulator   Cykocel, a na drugi zabieg w fazie liścia flagowego od 03 do 0,4 kg MedaxuMax
  Tak samo w przypadku żyta. Z kolei w przypadku jęczmienia Medax Maxu od 0,5 do 0,75 kg w piuerwszym zabiegu i w II poł kilograma.
  OCHRONA FUNGICYDOWA Jęczmienia
  Tak jak w przypadku pszenżyta – T1 – duet star w dawce ??? 1,4 do 5 litra, potem priaxor w dawce 0,75 l/ha.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here