Bayer szuka oszczędności i zwalnia pracowników

Niemiecki koncern chemiczny Bayer poinformował, że nie będzie już produkował preparatów weterynaryjnych. Zamierza też sprzedać swoje marki Consumer Health Coppertone i Dr. Scholl’s oraz udziały w firmie Currenta. W związku z tym pracę straci 12 tysięcy osób, w tym ponad cztery tysiące osób z rolniczego działu firmy.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, decyzja koncernu o redukcji zatrudnienia i zbyciu aktywów wiąże się z przejęciem przez Bayera amerykańskiej firmy Monsanto, producenta herbicydu Roundup. Kilka miesięcy temu sąd w USA przyznał odszkodowanie w wysokości 250 milionów dolarów choremu na raka rolnikowi, który twierdzi, że powodem choroby jest właśnie ten preparat. A podobnych pozwów przeciwko Monsanto jest już ponad 9 tysięcy. Szanse na ich rozpatrzenie na korzyść pozywających rosną.

Wobec tego Bayer, jako nowy właściciel marek Monsanto, szuka oszczędności.

Zapowiedział, że nie będzie już produkował preparatów weterynaryjnych. Zamierza też sprzedać swoje marki Consumer Health Coppertone i Dr. Scholl’s oraz udziały w firmie Currenta.

Koncern poinformował też, że do końca 2021 roku zwolni 12 tysięcy pracowników z obecnie zatrudnionych 118 tysięcy osób. Stanowiska pracy będą likwidowane głównie w Niemczech.

Redukcja w dużej mierze dotknie rolniczy dział firmy – CropScience. Tu pracę straci 4100 osób. Na razie nie wiadomo, czy zwolnienia będą dotyczyć także pracowników w Polsce.

– Te zmiany są konieczne, by zwiększyć wydajność i elastyczność firmy Bayer. Dzięki pozyskanym środkom chcemy w pełni wykorzystać potencjał wzrostu naszych przedsiębiorstw- powiedział Werner Baumann, prezes zarządu Bayer AG.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. inf. prasowej Bayer AG, “Rzeczpospolita”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here