Kradli ciągniki w UE, sprowadzali je do Polski. Policja rozbiła gang

CBŚP rozbiło grupę przestępczą, której członkowie kradli ciągniki i maszyny rolnicze w UE. Do tej pory śledczy zidentyfikowali 72 pochodzące z kradzieży pojazdy o wartości ponad 24 milionów złotych.

\"\"

Policjanci poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili szajkę, która w krajach UE kradła, a następnie legalizowała w Polsce ciągniki i maszyn rolniczych.

– Kradzieży pojazdów dokonywano głównie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Szwecji, a następnie maszyny te transportowane były na terytorium RP, gdzie wyspecjalizowani członkowie grupy legalizowali skradzione pojazdy poprzez zmiany cech identyfikacyjnych i fałszowanie dokumentów. Tak przygotowane maszyny sprzedawane były za pośrednictwem legalnie działających firm, z wykorzystaniem portali internetowych, niczego nie podejrzewającym klientom – wyjaśnia CBŚP.

 

Ciągniki kupowali przede wszystkim rolnicy.

Zabezpieczono 170 maszyn

Funkcjonariusze zatrzymali 23 podejrzanych, w tym 8 osób podczas dwóch transakcji przekazywania maszyn rolniczych, skradzionych zaledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej na terenie Niemiec. Podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupy przestępczej, a także zarzuty kradzieży, paserstwa, oszustw, fałszowania dokumentów i przerabiania znaków legalizacyjnych. W stosunku do 17 zatrzymanych sądy postanowiły zastosować środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.

\"\"
 

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani z opisywanych przestępstw zrobili sobie stałe źródło dochodów.

Śledczy zabezpieczyli od podejrzanych mienie na łączną kwotę prawie 1,9 miliona złotych. W toku prowadzonego śledztwa zabezpieczono ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych.

Maszyny warte 24 mln zł

W wyniku badań, z udziałem biegłego z dziedziny mechanoskopii, zidentyfikowano 72 pojazdy mechaniczne pochodzące z kradzieży na terenie UE o łącznej wartości ponad 24 miliony złotych. Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów została już zwrócona prawowitym właścicielom.

Ostatnią akcję policjanci przeprowadzili w województwie kujawsko-pomorskim. Zabezpieczono wtedy 3 ciągniki rolnicze i ładowarkę teleskopową, które zostały skradzione w Niemczech. Łączna wartość odzyskanego mienia podczas tylko tych czynności to około 1,4 miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy  i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. CBŚP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sadownicy załamują ręce: kolejna substancja czynna wycofana!

Środki ochrony roślin zawierające metiram od 29 listopada 2024 roku nie będą mogły być stosowane w sadach.  Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/2455 z dnia 7...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics