Kradli ciągniki w UE, sprowadzali je do Polski. Policja rozbiła gang

CBŚP rozbiło grupę przestępczą, której członkowie kradli ciągniki i maszyny rolnicze w UE. Do tej pory śledczy zidentyfikowali 72 pochodzące z kradzieży pojazdy o wartości ponad 24 milionów złotych.

\"\"

Policjanci poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili szajkę, która w krajach UE kradła, a następnie legalizowała w Polsce ciągniki i maszyn rolniczych.

– Kradzieży pojazdów dokonywano głównie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Szwecji, a następnie maszyny te transportowane były na terytorium RP, gdzie wyspecjalizowani członkowie grupy legalizowali skradzione pojazdy poprzez zmiany cech identyfikacyjnych i fałszowanie dokumentów. Tak przygotowane maszyny sprzedawane były za pośrednictwem legalnie działających firm, z wykorzystaniem portali internetowych, niczego nie podejrzewającym klientom – wyjaśnia CBŚP.

 

Ciągniki kupowali przede wszystkim rolnicy.

Zabezpieczono 170 maszyn

Funkcjonariusze zatrzymali 23 podejrzanych, w tym 8 osób podczas dwóch transakcji przekazywania maszyn rolniczych, skradzionych zaledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej na terenie Niemiec. Podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupy przestępczej, a także zarzuty kradzieży, paserstwa, oszustw, fałszowania dokumentów i przerabiania znaków legalizacyjnych. W stosunku do 17 zatrzymanych sądy postanowiły zastosować środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.

\"\"
 

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani z opisywanych przestępstw zrobili sobie stałe źródło dochodów.

Śledczy zabezpieczyli od podejrzanych mienie na łączną kwotę prawie 1,9 miliona złotych. W toku prowadzonego śledztwa zabezpieczono ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych.

Maszyny warte 24 mln zł

W wyniku badań, z udziałem biegłego z dziedziny mechanoskopii, zidentyfikowano 72 pojazdy mechaniczne pochodzące z kradzieży na terenie UE o łącznej wartości ponad 24 miliony złotych. Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów została już zwrócona prawowitym właścicielom.

Ostatnią akcję policjanci przeprowadzili w województwie kujawsko-pomorskim. Zabezpieczono wtedy 3 ciągniki rolnicze i ładowarkę teleskopową, które zostały skradzione w Niemczech. Łączna wartość odzyskanego mienia podczas tylko tych czynności to około 1,4 miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy  i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. CBŚP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics