Będą limity dla nowych producentów owoców i warzyw

Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe regulacje wdrażają zmienione przepisy unijne, które ograniczają wsparcie finansowe dla nowo powstających grup producentów owoców i warzyw oraz wprowadzają zmiany w zasadach funkcjonowania grup już istniejących.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu Komisja Europejska zmieniła zasady wsparcia finansowego wprowadzając dwa limity pomocy na realizację przez grupę jej planu dochodzenia do uznania za organizację producentów owoców i warzyw. Rozwiązania unijne wprowadziły także zmiany w procedurze ubiegania się o wstępne uznanie grup producentów.

 

\"\"

Do tej pory marszałek województwa podejmował jedną decyzję w sprawie wstępnego uznania grupy, jednak regulacje unijne wymagają procedury dwuetapowej. Dlatego, zgodnie z nowymi przepisami, marszałek województwa będzie wydawał dwie decyzje: 1) w sprawie wstępnego uznania grupy producentów i wstępnego zatwierdzenia jej planu dochodzenia do uznania, 2) w sprawie zatwierdzenia planu dochodzenia do uznania. Jednak podjęcie tej drugiej decyzji (ostatecznej) będzie możliwe dopiero po decyzji KE w sprawie rozdysponowania pieniędzy unijnych na wszystkie państwa członkowskie.

Do dyspozycji jest 10 mln euro rocznie – począwszy od 2012 do 2017 r., tj. do końca okresu funkcjonowania grup producentów owoców i warzyw na podstawie przepisów o wspólnej organizacji rynków rolnych przyjętych w ramach obecnego budżetu UE.

Zgodnie z nowymi przepisami, marszałek województwa będzie zawiadamiał grupy producentów o przyznanym przez KE na dany rok tzw. współczynniku przydziału. Po uzyskaniu takiej informacji grupa będzie mogła skorygować swój plan, czyli dostosować go do realnych możliwości wsparcia albo go wycofać.

Jednocześnie trudniej będzie zmienić zatwierdzony plan dochodzenia do uznania. Przepisy unijne pozwalają na zwiększenie całkowitej kwoty wydatków określonych w planie o maksymalnie 5 proc. kwoty zatwierdzonej – pod warunkiem wygospodarowania środków rezerwowych przydzielonych Polsce na dany rok. W projekcie przedstawiono również przepisy, które uniemożliwią producentowi warzyw i owoców korzystanie z pomocy unijnej dla grup dłużej niż 5 lat.

W projekcie nowelizacji zawarto także regulacje określające obowiązki informacyjne marszałka województwa. Np. informacje o skutkach finansowych planów dochodzenia do uznania będą przekazywane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ministrowi rolnictwa – po ich wstępnym zatwierdzeniu raz w roku (dotychczas odbywało się to każdorazowo po złożeniu przez grupę wniosku o wstępne uznanie).

Zobowiązano także organy wydające decyzje dotyczące grup producentów owoców i warzyw do przeprowadzania kontroli związanych ze wstępnym zatwierdzaniem planów dochodzenia do uznania i weryfikowaniem, czy podmiot wnioskujący o wstępne uznanie nie spełnia już kryteriów uznania go za organizację, a także czy proponowane etapy realizacji planu nie są za długie.

Nowe regulacje mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics