Będą wyższe emerytury z KRUS. Jakie stawki zaplanowano na ten rok?

We wtorek odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania omówiono rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Emerytura rolnicza z KRUS nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS.

Będą wyższe emerytury KRUS. Jakie stawki zaplanowano na ten rok?

Komisje poparły nowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Po wejściu w życie ustawy, emerytura rolnicza ma być niemalże równa z minimalna emeryturą z ZUS.

Ten projekt zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Ponieważ minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1 588,44 zł, to emerytura podstawowa będzie wynosić 1 430 zł. Emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS– podsumowała podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, sekretarz stanu w MRiRW.

KRUS: zmienia się miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza także zmianę, która polega na tym, że zarówno rolnicy opłacający podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jak i rolnicy opłacający składkę dodatkową otrzymają, oprócz części składkowej w wysokości 1 proc., dodatek do emerytury rolniczej w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 marca tego roku.

AM/Redakcja Agronews

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

 1. To jest kpina z rolników jak zwykle, w tym kraju tylko nierobem ,lub politykiem być, po 42 latach przepracowanych w rolnictwie i urodzeniu 4 dzieci,w tym 18 lat płacenia składki podwójne dostanę 1500 pln emerytury pytam rządzących na co mi to wystarczy ,jak już teraz za leki place połowę tego ludzie ogarnijcie się, ja bym taką emeryturę rządzącym dała i kazała im za to żyć,

  • Ludzie przecież za 1600 zł składek rocznie nie dostaniecie po 3000 emerytur miesięcznie nie wiem co wy macie w tych głowach naprawdę aż przykre czytać takie komentarze. Bo w zus-ie 1600 to się płaci półtorej miesiąca teraz składek więc z jakiej racji macie mieć równe za 400 zł na trzy miesiące ale

   • Witajcie jestem rolnikiem rencistą 62 lata i poniekąd zgadzam się z tym że są w krusie niskie składki w stosunku do ZUS-u, tylko nie ja ustalałem te składki tylko każdy rząd po upadku komuny A do Szymona, Ty nie masz zielonego pojęcia o tym jaka jest praca rolnika, rolnik nie pracuje 8 godzin tylko 10 ,12 nawet 16 jak trzeba nie ma wolnej soboty, nie wyjeżdża w piątek na każdy weekend tylko jak trzeba pracuje nawet w niedzielę. A odnośnie mojej osoby to napiszę do Szymona i rządzących że jak napisałem mam 62 lata, 38 lat płaciłem składki jakie mi kazali płacić, jestem po dwóch operacjach na kręgosłup i mam ustaloną II grupę niepełnosprawności na stałe,a z KRUSu z komisji trwałą na stałe niezdolność do pracy w gospodarstwie i dostaję za to (PRZECZYTAJCIE DOKŁADNIE 449 zł ) powiedzmy że to jest „RENTA miesięcznie. Mam pytanie do Szymona, nie chciałbyś się ze mną zamienić jak nie masz pojęcia jak się żyje i wygląda praca w gospodarstwie i co można na koniec dostać za ten zapieprz to lepiej nie zabieraj głosu .Pozdrawiam Szymona i każdych rządzących przedtem, teraz i następnych którzy będą u władzy.

 2. Czekam na zrównanie składek na KRUS i ZUS. Skandalem jest ze tworzy się kolejna uprzywilejowana grupa na która reszta społeczeństwa będzie pracować. Nie kwestionuje ciężkiej pracy rolników, ale obecny system składkowy jest rażąco nieuczciwy

  • Oj, Łukasz ty nie masz zielonego pojęcia o pracy w gospodarstwie rolnym i o realnych dochodach z tego gospodarstwa. To co płacisz w sklepie za żywność nijak się na do ceny, którą otrzymuje rolnik. Jak chcesz spróbować tego miodu, to kup sobie gospodarstwo rolne a szbko przekonasz się, że tzw. „uprzywilejowanie” rolników to mit.

   • Przykre że większość społeczeństwa nie rozumie pracy w rolnictwie.Rolnik to najbardziej pokrzywdzona grupa.Rece i kręgosłupy powykręcane od roboty .Tylko po to aby inni mieli co jeść .Rolnictwo musi być dodawane bo inaczej tak będzie ciągle.Chlopi to najbardziej wykorzystywana grupa społeczna.Handel na nich żeruje.A większość myśli że chłopu to samo się rodzi .A tu trzeba zapieprzac światek ,piątek i w nocy też .A u schyłku ma za to głodową emeryturę.

 3. Niech wezmą przykład i innych krajów. W Nl opłaca się samemu składkę i ubezpieczenie. Jest jednąla kwota czy to rolnik czy sprzedawca czy kierownik. A później emerytura jest dla wszystkich jednakowa nie zależnie od stanowiska pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kraksa na Dolnym Śląsku: Ciężarówka przewożąca mleko na boku

We wtorek 28 listopada 2023 roku w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics