Będą zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty

Resort rolnictwa skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie 70 proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2018 rok. Wypłata pieniędzy ma ruszyć 16 października. ARiMR przeleje na konta rolników 2,4 mld euro.

zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich, rolnik, rolnictwo, ARiMR, Jan Krzysztof Ardanowski, dopłaty, zaliczki, susza, KE

 Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w tym roku polscy rolnicy dostaną zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc. Ich wypłata ma ruszyć 16 października. Stosowny projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji publicznych.

– W 2018 roku znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadczyła trudności ekonomicznych, w szczególności w związku z wystąpieniem długotrwałej suszy. (…). Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczki na poczet płatności bezpośrednich z 2018 rok – wyjaśnia resort w uzasadnieniu rozporządzenia.

Komisja Europejska zgodziła się, by polskim (i nie tylko) rolnikom wypłacono zaliczki na poziomie 70 proc. Zdaniem KE niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza uporczywa susza, spowodowały poważne trudności finansowe i problemy z utrzymaniem płynności finansowej gospodarstw w Belgii, Republice Czeskiej, Irlandii, Grecji, Francji, Chorwacji, we Włoszech, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, na Węgrzech, w Polsce, Portugalii, Rumunii, Finlandii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie.

– Wypłata zaliczek na poziomie 70 proc. od dnia 16 października na terytorium całej Polski pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tego instrumentu w poprawie płynności finansowej gospodarstw – wyjaśnia resort rolnictwa.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada. Od 1 grudnia ruszy wypłata pozostałej części dopłat.

oprac. Kamila Szałaj na podst. rozporządzenia MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here