Inspektorzy szukali GMO w uprawach kukurydzy. Są wyniki

W wyniku przeprowadzonych kontroli, testów oraz analiz laboratoryjnych inspektorzy nie stwierdzili GMO w uprawach kukurydzy na polach w woj. małopolskim.

GMO w uprawach kukurydzy, kukurydza, GMO, PIORiN, WIORiN

Zakaz uprawy odmian GMO kukurydzy MON 810 obowiązuje w Polsce od 2013 roku. Kontrole stosowania materiału siewnego kukurydzy w tym zakresie prowadzą inspektorzy WIORiN.

Kika dni temu o wynikach kontroli poinformował krakowski WIORiN.

– Podczas kontroli materiału siewnego znajdującego się w obrocie pobrano 9 prób nasion kukurydzy pochodzących z importu, które zostały przekazane do analizy w Centralnym Laboratorium w Toruniu  – wyjaśniają krakowscy inspektorzy.

W ramach nadzoru nad uprawami polowymi przeprowadzono 302 kontrole, które objęły uprawy kukurydzy o łącznej powierzchni 4 477 ha.

– W trakcie prowadzonych czynności wykonano 150 testów polowych na obecność MON 810 oraz pobrano 50 prób materiału roślinnego do badań laboratoryjnych – informuje małopolski WIORiN.

Inspekcja zapewnia, że w wyniku przeprowadzonych kontroli, testów oraz analiz laboratoryjnych nie stwierdzono występowania modyfikacji genetycznych w badanym materiale.

Polska wolna od GMO w uprawach kukurydzy

Z kolei pod koniec lipca PIORiN poinformował, że w całej Polsce nie stwierdzono upraw kukurydzy GMO.

– Dotychczasowe doświadczenia Inspekcji w wykonywaniu kontroli zakazu stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810, podczas których skontrolowano ponad 37 tys. gospodarstw, wykonano blisko 12 tys. testów paskowych ELISA oraz przeprowadzono 4 tys. badań laboratoryjnych, nie wykazały, aby w Polsce stosowano materiał siewny GMO – wyjaśniał PIORiN.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. WIORiN Kraków, PIORiN

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE