Będzie kolejna waloryzacja emerytur i rent. O ile wzrosną świadczenia?

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie, który wynosi 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 wyniesie 106,78 proc. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk
Będzie kolejna waloryzacja emerytur i rent. O ile wzrosną świadczenia?

Czym jest wskaźnik waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Negocjacje są przeprowadzane w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. Waloryzacja jest następnie przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co to oznacza w praktyce?

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca. Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w  ustawie. Co ważne, podwyżka nastąpi automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią.

Waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe (emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne). ZUS podwyższa również dodatki, inne świadczenia i zasiłki, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2025 roku.

Prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie ok. 28,1 mld zł.

O ile wzrosną poszczególne świadczenia?

  • kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1780,96 zł brutto do 1901,71  zł brutto;
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podniesiona do 1426.282 zł brutto;
  • renta socjalna zostanie podniesiona do 1901.71 zł brutto;
  • do 2583.36zł wzrośnie kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU)

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

    • Nie wiem kto popi się spłaci te wszystkie głupoty. Teraz trzeba będzie płacić i zasiać ilość drzew które wycięli. Kara za elektrownie. Kara za trybunał. Uzbrojenie z Chin którego nikt nie potrzebuje.

    • Rozumu u ciebie to jak u rudego pod paznokciem małego palca brudu. Prostaku 1 renty i emerytury wzrastają zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Jak morawiecki zafundował nam 20% inflacji to i były wysokie podwyżki jak inflacja mała to jakie podwyżki? Typowe pisowskie myślenie ciemniaków

  1. Okazuje się że w Polsce nie ma odważnych i redaktorów i dziennikarzy, którzy opisali by jak Rząd wraz z ZUS, TVP1 TVP2 TVP INFO oszukują emerytów, którzy pracując tak jak w moim przypadku na pełnym i dodatkowo 1/2 etatu są karani za to że pobieramy świadczenia powyżej 6000 zł i dostajemy 0 zł ,, 14,, emerytury, to jest warte śmiechu bo ci, którzy otrzymują ,,14,, to wg Minister Rodziny mają niskie dochody i w ten sposób Rząd walczy z wykluczeniem społecznym. A przecież prawda jest taka że otrzymujący ,,14,, wpłacali najniższe składki lub 1/2 tejże składki do ZUS /w tym są jednoosobowe podmioty gospodarcze – handlarze, lekarze stomatolodzy dentyści protetycy prawnicy/, jak również wykazywali zaniżone dochody do U Skarbowego w swoich zeznaniach podatkowych i teraz śmieją się z nas seniorów którzy wypracowali im ,,14,, i teraz jeżdżą sobie na Malediwy Majorkę czy Tajlandię czy to jest zgodne tak z Konstytucją jak również wg Minister Rodziny ,, dziękuję i czekam na odpowiedź odważnych redaktorów dziennikarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty 2024 – wnioski z sankcjami można składać do 26 lipca

Trwa kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych 2024. Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics