Będzie mniej pieniędzy na rolnictwo

Sejm przegłosował budżet.

 

\"\"

Jak informuje TVP Info, "Zgodnie z przyjętym już projektem tegorocznego budżetu, wydatki na rolnictwo nie przekroczą 50 miliardów złotych. Podczas prac sejmowych posłowie musieli zmagać się z bardzo różnymi problemami, na przykład skąd wziąć pieniądze na uroczystości 150. rocznicy powstania Kółek Rolniczych.

Szef sejmowej komisji finansów publicznych mógł wreszcie odetchnąć z ulgą. Wielomiesięczne prace zakończyły się sukcesem.

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu ostateczny kształt ustawy budżetowej trafi na biurko prezydenta
– komentował poseł Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.

Ustawa budżetowa zakłada, że deficyt w 2012 roku nie przekroczy 35 mld złotych. Wydatki państwa wyniosą nie więcej niż 328,7 mld złotych, a dochody 293,7 mld złotych.

Na rolnictwo zostanie przeznaczonych – wraz ze środkami unijnymi oraz wydatkami na KRUS – prawie 50 miliardów złotych. Na tę sumę składają się wydatki przeznaczone bezpośrednio na rolnictwo, w wysokości 11,5 mld zł. KRUS to kolejne 15,85 mld zł. Z Unii Europejskiej otrzymamy 21 mld 265 mln zł. Wszystkie poprawki opozycji, która chciała zwiększyć wydatki – o około 250 mln zł na paliwo rolnicze i ubezpieczenia upraw – zostały odrzucone

Mniej na rolnictwo

– Budżet na rolnictwo znów jest zmniejszony. Przypomnę, że jest to już 1,73 proc. PKB, a jeszcze 5 lat temu było to prawie 2,80 proc. – przypomina Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd nie przyjmuje tych argumentów i twierdzi, że wszystko jest tak, jak być powinno, a pieniędzy nie zabraknie.

– Środki, które będzie miał do swojej dyspozycji minister rolnictwa pozwolą mu na realizację wszystkich postawionych przed nim zadań
– przekonuje wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

I tak na ubezpieczenia rolnicze przeznaczona będzie kwota 200 mln zł, choć w zeszłym roku wykorzystano z tego tylko połowę. Na paliwo rolnicze otrzymamy 750 mln zł, co pozwoli na zwrot 85 groszy do hektara. Z kolei na dopłaty do kredytów preferencyjnych rząd przeznaczył 780 mln zł.

150 lat Kółek Rolniczych

Podczas ostatecznego piątkowego głosowania nad projektem budżetu, nie zabrakło poprawek, które budziły zdumienie wielu posłów. Największe rozbawienie wzbudził postulat ws. przekazania z budżetu Agencji Rynku Rolnego 0,5 mln zł Kółkom Rolniczym na organizację uroczystości 150-lecia powstania tej organizacji.

– Jest to poprawka kontrowersyjna ze względu na źródło finansowania, czyli dotację z Agencji Rynku Rolnego – mówi poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Mimo negatywnej oceny komisji finansów, podczas piątkowego głosowania poprawka zdobyła jednak poparcie większości sejmowej. Minister rolnictwa Marek Sawicki pytany o sprawę, przypominał: – Rok temu na obchody trzydziestolecia Solidarności Rolników Indywidualnych budżet państwa przeznaczył 1 milion złotych.

Początkowo pól miliona na 150-lecie Kółek Rolniczych miały pochodzić z rządowego programu „Szklanka Mleka” zarządzanego przez Agencję Rynku Rolnego. Ale absurdalność tego pomysłu zauważyła nawet strona rządowa, która ostatecznie wycofała się z pomysłu i znalazła inne źródło finansowania."

Źródło: Witold Katner, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Młodzi rolnicy na start! Jest nowy harmonogram naboru wniosków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram przyjmowania wniosków w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Wynika z niego, że w czerwcu maja br. rusza nabór wniosków w ramach Interwencji...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics