Będzie monitoring suszy rolniczej w kukurydzy również na glebach lekkich

Kukurydza z przeznaczeniem na ziarno oraz na kiszonkę będą objęte monitoringiem suszy na I kategorii gleb.

rolnik, rolnictwo, monitoring suszy rolniczej, monitoring suszy, portal rolny, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, susza, kukurydza, KBW,

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Wejdzie ono w życie 1 maja.

Będzie sporo zmian, ale przede wszystkim obniżone zostały wartości klimatycznego bilansu wodnego. Poza tym będzie można monitorować suszę rolniczą na lekkich glebach, w uprawach takich jak np. kukurydza.

– Wyznaczenie nowych wartości KBW obejmuje także kukurydzę, której uprawa została dotknięta suszą w 2018 roku. Innym argumentem przemawiającym za potrzeba wprowadzenia korekty wartości KBW jest wzrost uprawy kukurydzy na ziarno i na kiszonkę na glebach lekkich – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Dotychczasowe wartości progowe KBW okazały się „nieadekwatne do występujących ekstremalnych warunków pogodowych”.

Monitoring suszy w kukurydzy również na glebach lekkich

O monitorowanie suszy w uprawach na glebach lekkich wystąpił samorząd rolniczy. Resort rolnictwa uwzględnił tę prośbę.

– Resort rolnictwa poinformował, że uwzględniono uwagę samorządu rolniczego dotyczącą objęcia monitoringiem suszy na I kategorii gleb upraw kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę- poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Izby wnioskowały także o określenie KBW dla trwałych użytków zielonych. Jednak resort rolnictwa stwierdził, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla upraw traw.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here