Wapń niezbędny w walce o jakość owoców

Jednym z kluczowych czynników decydujących o rozwoju sadów oraz opłacalności produkcji owoców jest ich jakość. Oczekiwania odbiorców i konsumentów docelowych stale rosną, ich zainteresowanie wzbudzają tylko produkty najwyższej jakości. Aktualnie istotny jest nie tylko wygląd owoców i ich walory smakowe, ważna jest także zawartość składników pokarmowych oraz brak pozostałości środków ochrony roślin. Przed sadownikami stawiane są coraz bardziej rygorystyczne wymagania związane z jakością oferowanych produktów.

rolnik, rolnictwo, wpań, nawożenie, owoce, sady, jabłoń, efekt pompy auksynowo-wapniowej, Dolistne odżywianie wapniem, nawożenie wapniem

Do najważniejszych zadań w produkcji owoców wysokiej jakości jest dostarczenie drzewom odpowiednich składników pokarmowych w ilościach niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu drzew w kolejnych fazach wegetacji. Bardzo ważny jest zatem wybór nawozów, w których składniki pokarmowe powinny występować w formach łatwo dostępnych dla roślin.

Nie mniej istotny jest również sposób i czas aplikacji nawozów, tak aby składniki pokarmowe zostały dostarczone we właściwym  momencie do różnych części roślin (pień, pędy, pąki, liście, owoce).

Wapń decyduje o jakości owoców

Specjalne znaczenie dla jakości owoców spełnia wapń, determinuje bowiem ich jędrność, poprawia zdolność przechowalniczą. Niestety, z powodu ograniczonego przemieszczania się tego pierwiastka do części generatywnych, w tym owoców, nawet wysoka jego zawartość w glebie nie zapewnia dostatecznej ilości w owocach. Dolistne odżywianie drzew owocowych wapniem jest niezbędne i stanowi integralną część pełnych programów nawożenia.

Zawartość wapnia w owocach uzależniona jest od wielu czynników biologicznych (wiek drzew, siła wzrostu pędów, odmiana i podkładka), uprawowych (właściwości gleby, wilgotność gleby, stosowane nawozy) oraz środowiskowych (warunki pogodowe, występowanie przymrozków, opady atmosferyczne).

Optymalna zawartość wapnia w glebie jest konieczna, aby było możliwe pobieranie tego składnika pokarmowego przez system korzeniowy. Ponadto wapń poprawia strukturę gleby i zapobiega jej zaskorupianiu, reguluje pH gleby, wspomaga aktywność drobnoustrojów glebowych (przyspiesza rozkład masy organicznej) oraz ułatwia rozwój systemu korzeniowego. Buduje ściany komórkowe, dzięki czemu struktura tkanek jest stała i stabilna. Reguluje gospodarkę hormonalną roślin, poprawia efektywność zapylenia i zawiązywania owoców. Zwiększa odporność na choroby grzybowe i fizjologiczne (gorzka plamistość podskórna, szklistość miąższu, zbrązowienie przygniezdne, rozpad chłodniczy lub mączysty, skorkowacenia przetchlinkowe, oparzelizna powierzchniowa), bierze udział w kontroli gospodarki wodnej roślin. Sprzyja równomiernemu dojrzewaniu owoców, ale przede wszystkim zwiększa ich jędrność i poprawia właściwości przechowalnicze. W przypadku owoców miękkich wapń dodatkowo ogranicza ich pękanie i sokowanie.

Generalnie przy niedoborze wapnia owoce są mniejsze, mają skłonność do oparzeń słonecznych, a twarde korkowacieją.

Pierwiastek ten wchodzi w skład enzymów oddechowych, co poniekąd także przekłada się na jakość uprawianych owoców – przy niskiej zawartości tego pierwiastka następuje intensyfikacja procesu oddychania, a przez to i utrata turgoru. Niedobory wapnia potęgują się przy zbyt silnym wzroście wegetatywnym drzew oraz przy nadmiernie wyrośniętych owocach. Pozakorzeniowe dostarczanie wapnia jest zabiegiem obligatoryjnym.

Dolistne dokarmianie wapniem

Aby owoce dobrze zaopatrzyć w wapń należy zadbać o dostateczną ilość tego pierwiastka w glebie w łatwo przyswajalnej formie, zapewnić dobre zaopatrzenie młodych zawiązków poprzez dokarmianie już w początkowym okresie kwitnienia, a zabieg najlepiej jest powtórzyć także gdy proces kwitnienia będzie się kończył. Z kolei, by zmniejszyć tempo spadku koncentracji wapnia w rosnących owocach także niezbędne jest ich dokarmianie.

Zawartość wapnia na przykład dla jabłek wynosić powinna minimum 5 mg Ca/100 g świeżej masy owoców. Warto jednak korzystać z opracowanych programów nawożenia i przestrzegać zaleceń, gdyż nadmierne zaopatrzenie drzew owocowych w ten pierwiastek może doprowadzić między innymi do wystąpienia niedoborów innych pierwiastków, jak choćby żelaza, manganu, potasu czy boru. Przekarmienie roślin wapniem obniży także walory smakowe owoców.

Warto zatem zastanowić się nad wyborem odpowiedniej strategii odżywiania sadów wapniem. Należałoby wybrać preparat, który gwarantuje optymalne zaopatrzenie roślin w wapń przy zastosowaniu niskich dawek. Dobrze, by działał w dwojaki sposób – stymulował pobieranie wapnia z gleby i jego transport do najmłodszych części roślin (efekt pompy auksynowo-wapniowej) oraz dostarczał łatwo przyswajalny organiczny wapń bezpośrednio w zabiegu pozakorzeniowym.

Korzyści płynące z dokarmiania drzew owocowych wapniem są nie do przecenienia. Jednak najważniejszym i niepodlegającym dyskusji argumentem, przemawiającym za jego stosowaniem jest wpływ tego pierwiastka na jakość uzyskiwanego plonu. Owoce deserowe muszą spełniać oczekiwania konsumentów, które z roku na rok są coraz wyższe. Ważne są zarówno walory smakowe i odżywcze, jak też wygląd owoców – ich jędrność, czy barwa. Towar złej jakości, nie spełniający tych oczekiwań nie znajdzie nabywców. Warto więc zapewnić sadom odpowiednie zaopatrzenie w wapń.

Anna Rogowska na podstawie „Poradnika sadowniczego – jabłoń”, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE