Będzie pomoc dla producentów mięsa i mleka

Prawie 30 mln euro trafi do kieszeni polskich producentów wołowiny, cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, mięsa baraniego i koziego.

 

\"rolnictwo,

 

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie, które ustanawia tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych. Łącznie państwa członkowskie UE otrzymają 420 mln euro, by wesprzeć rolników w wymienionych wyżej sektorach.

Jak informuje FAMMU/FAPA, powodem wprowadzenia pomocy były zakłócenia na powyższych rynkach, wywołane silną nierównowagą między podażą i popytem. Do wystąpienia zakłóceń przyczyniły się embargo rosyjskie na import produktów rolnych i spożywczych z UE, a także globalne spowolnienie wywozu przetworów mlecznych do Chin.
W związku z tym, na rynkach mleka, przetworów mlecznych i wieprzowiny doszło do znacznych nadwyżek podaży, a co za tym idzie spadków cen.

– W lipcu 2015 r. średnia cena tusz wieprzowych w UE spadła o 13%, prosiąt o 23%, a mleka surowego o 20% w stosunku do lipca 2014 r. Notowania obniżyły się również znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat. Ponadto, w wielu państwach członkowskich UE na uprawy wiosenne i letnie negatywnie wpłynęły upały i susza, utrzymujące się w lipcu i sierpniu br. Sektory hodowlane wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny oraz mięsa baraniego i koziego odczuły poważne negatywne skutki wzrostu kosztów produkcji na skutek niedoboru upraw paszowych i pastwisk  – informuje FAMMU/FAPA.

Dlatego dotychczasowe wsparcie okazało się niewystarczające i Komisja Europejska zdecydowała się na zwiększenie środków pomocowych. Pula tych pieniędzy zostanie podzielona w oparciu o wysokość krajowych kwot mlecznych z lat 2014/15 oraz krajowego pogłowia trzody chlewnej.  Rozdysponowanie środków będzie też proporcjonalne do odnotowanego spadku cen skupu mleka i tusz wieprzowych od producentów, do stopnia zależności od rynku rosyjskiego oraz wpływu suszy na produkcję upraw paszowych i ich ceny.

Czytaj także:

Ruszył nabór wniosków na modernizację gospodarstw
ARiMR rozpoczyna wypłatę zaliczek na poczet dopłat. Ale nie wszyscy mogą liczyć na pieniądze

Najwyższe kwoty otrzymali Niemcy (ponad 62 mln euro) i Francja (prawie 63 euro). Kwota przyznana Polsce wynosi prawie 30 mln euro (dokładnie: 28 946 973 euro).

– Państwa członkowskie mają swobodnie rozdzielać kwoty krajowe korzystając z obiektywnych i niedyskryminacyjnych kryteriów, takich jak spadek cen w poszczególnych sektorach, unikając zakłóceń konkurencji – informuje FAMMU/FAPA.

Dodatkowe wsparcie może zostać wypłacone najpóźniej do 30 czerwca 2016 r. 

oprac. Kamila Szałaj, FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here