Będzie więcej na modernizację?

Na realizację działań objętych Krajowym Programem Restrukturyzacji przeznaczona została kwota 34,4 mln EUR – poinformowała Agencja Rynku Rolnego.

Ostatecznym terminem realizacji inwestycji w ramach działań objętych Programem jest 30.09.2011 r.

Wypłata pomocy dokonywana jest dwa razy w roku, tj. w marcu i we wrześniu na podstawie złożonego wniosku o wypłatę pomocy. Ostatecznym terminem wypłaty pomocy jest wrzesień 2012 r.

1) Zakup nowych maszyn lub urządzeń do produkcji rolnej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”

Zgodnie z aktualnie obowiązującą alokacją środków finansowych na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” przeznaczone zostało 20,0 mln EUR.

Od początku uruchomienia działania do 30.05.2011 r., OT ARR zawarły z producentami rolnymi 2365 umów o przyznanie i wypłatę pomocy, na kwotę wynoszącą około 78,7 mln PLN, tj. około 19,6 mln EUR.

Najwięcej umów zawarto z beneficjentami z województw: mazowieckiego – 637 szt., kujawsko-pomorskiego – 386 szt., wielkopolskiego – 330 szt. i podlaskiego – 298 szt.

Łącznie od uruchomienia mechanizmu, ARR wypłaciła 1425 wnioskodawcom około 49,0 mln PLN, tj. 12,3 mln EUR, co stanowi około 61,5 % kwoty przeznaczonej na działanie.
 
2) Inwestycje obejmujące przetwórstwo produktów rolnych na cele energetyczne w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”

Zgodnie z aktualnie obowiązującą alokacją środków finansowych na działanie „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” przeznaczono 14,4 mln EUR.

W ramach ww. działania realizowane są 23 umowy o przyznanie i wypłatę pomocy, na kwotę wynoszącą około 43,6 mln PLN, tj. około 10,7 mln EUR w tym: 4 umowy obejmujące budowę biogazowni, a 19 umów obejmujących zakup maszyn lub urządzeń m.in.: linie do produkcji pelletu lub brykietu oraz do przygotowania produktów rolnych do dalszego przetwarzania na cele energetyczne.

Łącznie od uruchomienia mechanizmu wypłacono 5 wnioskodawcom około 1,2 mln PLN, tj. około 0,3 mln EUR.

Aktualnie ARR wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przesunięcie niewykorzystanej kwoty w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, tj. 3,7 mln EUR na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Po akceptacji ww. wniosku i zmianie Obwieszczenia MRiRW w sprawie zmiany Krajowego Programu Restrukturyzacji alokacja środków na realizację działań Programu przedstawiać się będzie następująco:

  • Modernizacja gospodarstw rolnych – 23,7 mln EUR,
  • Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej – 10,7 mln EUR.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics