Będzie więcej na modernizację?

Na realizację działań objętych Krajowym Programem Restrukturyzacji przeznaczona została kwota 34,4 mln EUR – poinformowała Agencja Rynku Rolnego.

Ostatecznym terminem realizacji inwestycji w ramach działań objętych Programem jest 30.09.2011 r.

Wypłata pomocy dokonywana jest dwa razy w roku, tj. w marcu i we wrześniu na podstawie złożonego wniosku o wypłatę pomocy. Ostatecznym terminem wypłaty pomocy jest wrzesień 2012 r.

1) Zakup nowych maszyn lub urządzeń do produkcji rolnej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”

Zgodnie z aktualnie obowiązującą alokacją środków finansowych na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” przeznaczone zostało 20,0 mln EUR.

Od początku uruchomienia działania do 30.05.2011 r., OT ARR zawarły z producentami rolnymi 2365 umów o przyznanie i wypłatę pomocy, na kwotę wynoszącą około 78,7 mln PLN, tj. około 19,6 mln EUR.

Najwięcej umów zawarto z beneficjentami z województw: mazowieckiego – 637 szt., kujawsko-pomorskiego – 386 szt., wielkopolskiego – 330 szt. i podlaskiego – 298 szt.

Łącznie od uruchomienia mechanizmu, ARR wypłaciła 1425 wnioskodawcom około 49,0 mln PLN, tj. 12,3 mln EUR, co stanowi około 61,5 % kwoty przeznaczonej na działanie.
 
2) Inwestycje obejmujące przetwórstwo produktów rolnych na cele energetyczne w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”

Zgodnie z aktualnie obowiązującą alokacją środków finansowych na działanie „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” przeznaczono 14,4 mln EUR.

W ramach ww. działania realizowane są 23 umowy o przyznanie i wypłatę pomocy, na kwotę wynoszącą około 43,6 mln PLN, tj. około 10,7 mln EUR w tym: 4 umowy obejmujące budowę biogazowni, a 19 umów obejmujących zakup maszyn lub urządzeń m.in.: linie do produkcji pelletu lub brykietu oraz do przygotowania produktów rolnych do dalszego przetwarzania na cele energetyczne.

Łącznie od uruchomienia mechanizmu wypłacono 5 wnioskodawcom około 1,2 mln PLN, tj. około 0,3 mln EUR.

Aktualnie ARR wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przesunięcie niewykorzystanej kwoty w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, tj. 3,7 mln EUR na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Po akceptacji ww. wniosku i zmianie Obwieszczenia MRiRW w sprawie zmiany Krajowego Programu Restrukturyzacji alokacja środków na realizację działań Programu przedstawiać się będzie następująco:

  • Modernizacja gospodarstw rolnych – 23,7 mln EUR,
  • Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej – 10,7 mln EUR.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics