Będzie zakaz sprzedaży węgla. MKiŚ opublikowało projekt rozporządzenia

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministra Klimatu i Środowiska, dotyczący standardów jakościowych dla paliw stałych. Nowe regulacje przewidują stopniowe podnoszenie wymagań wobec paliw dostępnych na polskim rynku oraz wprowadzenie zakazu sprzedaży niektórych typów węgla dla gospodarstw domowych. To posunięcie wynika z konieczności spełnienia jednego z kluczowych punktów Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Będzie zakaz sprzedaży węgla. MKiŚ opublikowało projekt rozporządzenia

Celem nowych przepisów jest m.in. przeciwdziałanie greenwashingowi, czyli reklamowaniu produktów lub działań jako bardziej ekologicznych, niż są w rzeczywistości. Przepisy będą wprowadzane etapami, a pełny zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla gospodarstwom domowym zacznie obowiązywać 1 lipca 2029 roku, po okresie przejściowym.

Zmiany od 1 lipca 2029 r

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w uzasadnieniu do projektu poinformowało, że rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Projekt przewiduje, że od 1 lipca 2029 r. węgiel sortymentów kostka, orzech, groszek i miał nie będzie mógł być sprzedawany do użytku w sektorze bytowo-komunalnym.

„W obrocie będą mogły pozostać paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone do klasowych urządzeń grzewczych, o parametrach zgodnych z normą PN-EN 303-5 (m.in. zawartość popiołu do 7 proc., wartość opałowa minimum 26 MJ/kg, całkowita wilgotność do 11 proc.)” – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zmiany w nazewnictwie paliw

Projekt przewiduje również zmiany w nazewnictwie paliw: „kęsy, kostka, kostka I, kostka II” zostaną ujednolicone do „węgiel kostka” i będą stosowane do końca czerwca 2029 r. Nazwa „orzech, orzech I, orzech II” będzie zmieniona na „węgiel orzech”, a zamiast „groszek, groszek I, groszek II, ekogroszek, groszek plus” używana będzie nazwa „węgiel groszek”. „Ekomiał, miał plus” zostaną zastąpione przez „węgiel miał”, a „antracyt” będzie określany jako „węgiel”.

Nowe regulacje wprowadzają także stopniowe zaostrzenie parametrów jakościowych węgla, takich jak maksymalna zawartość siarki i wilgoci, co ma dać producentom i konsumentom czas na dostosowanie się do zmian.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta uszkodził płot i odjechał. Co mu grozi?

Kierujący ciągnikiem rolniczym nieprawidłowo wykonał manewr skrętu w prawo w wyniku czego uszkodził ogrodzenie. Nie przejmującym się tym odjechał z miejsca kolizji. Został ujęty...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics