Betanal – liderem w odchwaszczaniu buraka cukrowego w 2013r

Początek sezonu wegetacyjnego 2013 nie napawał plantatorów zbytnim optymizmem. Długo zalegająca pokrywa śnieżna i  utrzymujące się  niskie temperatury  znacznie opóźniały siew buraka cukrowego. Dopiero w drugiej połowie kwietnia warunki pogodowe  umożliwiały wjazd na pole i  mobilizowały rolników do szybkiego wysiewu nasion. Deficyt  opadów na przełomie kwietnia i maja opóźniał wschody buraka. Stosowane w tym czasie herbicydy doglebowe wykazywały niską skuteczność. Dodatkowo obfite opady deszczu w pierwszej dekadzie maja sprawiły, że plantacje buraka bardzo szybko się zachwaszczały. Większość plantatorów podejmowała słuszną decyzję, że w takiej sytuacji należy zastosować  możliwie najskuteczniejszy uniwersalny herbicyd, jakim jest niewątpliwie  Betanal maxxPro.

Plantatorzy byli świadomi, że wszelkie  zabiegi  w takich warunkach należy wykonywać z dużą dozą ostrożności. Wysoka wilgotność  powietrza lub  opady atmosferyczne  krótko przed  lub  zaraz po zabiegu zawsze zwiększają agresywność każdego herbicydu działającego nalistnie. W związku z czym większość  rolników stosujących w tym czasie Betanal maxxPro  obniżyła  dawkę do poziomu około 1l/ha. Fakt ten potwierdzają także wyniki ankiety przeprowadzonej w sierpniu 2013 przez GFK (na wewnętrzne potrzeby firmy Bayer CropScience) z gospodarstwami uprawiającymi buraki cukrowe  na terenie całego kraju.

Wyniki tych badań wyraźnie wskazują, że w 2013 roku herbicyd  Betanal maxxPro stosowano  najczęściej w dawce 1,08 l/ha. Około 45% respondentów stosowało ten herbicyd samodzielnie. Uwagę zwracał również bardzo wysoki poziom zadowolenia rolników z działania herbicydu. W gronie wszystkich ocenianych w ankiecie herbicydów, preparat ten  uzyskał najwyższą notę ( 89% zadowolonych użytkowników).  Pozostała część  rolników stosowała Betanal maxxPro w mieszankach  z:  metamitronem, triflusulfuronem metylowym lub w mieszance z herbicydem zawierającym chlorydazon+chinomerak.  Skuteczność wymienionych mieszanek generalnie  była  zawsze oceniana na najwyższym  poziomie.

\"\"

 Potwierdzają to również wyniki badań z 2013, wykonane przez firmę Bayer w kilku lokalizacjach na terenie Polski ( tabela1).Ogółem w badaniach wystąpiło 15 gatunków chwastów (z uwagi na bardzo małe nasilenie samosiewów rzepaku – gatunku tego nie uwzględniono w tabeli). Całkowitą skuteczność  Betanalu maxxPro stosowanego 3 –krotnie w dawce 1l/ha oceniono na ok 82%. Jednakże dawka ta nie do końca skutecznie zwalczała m.in.:  szarłat szorstki, komosę białą, przytulię czepną, bodziszka drobnego, marunę bezwonną, rdesty i fiołka polnego. Pamiętać należy, że  Bayer CropScience zaleca i rekomenduje dawkę  Betanal maxPrro  1,25 l/ha.

Dodatek metamitronu  w dawce 1l/ha  lub  triflusulfuronu metylowego (bez adiuwanta) w dawce 20g/ha   w wyraźny sposób  podwyższał skuteczność  stosowanego wariantu ochronnego do poziomu końcowego ok.97%.Wariant z  metamitronem skuteczniej zwalczał: szarłat szorstki, przytulię czepną, rdest ptasi i rdest plamisty. Z kolei wariant z triflusulfuronem metylowym ( bez dodatku adiuwanta)  okazał się skuteczniejszy w zwalczaniu maruny bezwonnej.
Betanal maxxPro 209OD stosowany samodzielnie  w dawce 1,5l/ha (górna dawka zalecana w etykiecie do samodzielnego stosowania) wykazywał  bardzo wysoki końcowy efekt skuteczności  (98%). Wszystkie występujące gatunki chwastów były skutecznie zwalczane. Poziom zwalczania rdestów był również wysoki (rdest powojowaty- 94%, rdest plamisty-91%, rdest ptasi -87% ).

W doświadczeniu tym nie obserwowano oznak fitotoksyczności. Jedynie na wariancie z triflusulfuronem  metylowym obserwowano niewielkie przebarwienia blaszek liściowych  i nieznaczne przyhamowanie we wzroście samych roślin. Symptomy te jednak szybko ustępowały i po upływie ok 2 tygodni nie były już widoczne. 

Warto  w tym miejscu wspomnieć, że stosowanie herbicydów w  każdych warunkach odbiegających od normy niesie ze sobą zawsze pewne ryzyko. W związku z powyższym należy ściśle przestrzegać zaleceń etykietowych oraz  respektować  ogólne zasady bezpiecznego stosowania herbicydów. W szczególności  należy zwrócić uwagę na:

  • przestrzeganie terminów wykonywania zabiegów (w przypadku dużych wahań dobowych temperatury lub w przypadku odnotowywanych opadów atmosferycznych – zabiegi nalistne należy o 1-2 dni opóźnić, do chwili ustabilizowania się pogody i powrotu funkcji fizjologicznych rośliny do normy)
  • regulować dawkę herbicydu do zaistniałej sytuacji  (w warunkach stresowych dawki należy obniżyć). W  sytuacjach skrajnie krytycznych wielu plantatorów decydujących się na zabieg dzieli  dolną zalecaną dawkę  na połowę wykonując krótko po sobie 2 zabiegi w odstępach 2-3 dniowych.
  • generalnie nie dodawać do herbicydów w formulacji OD  wspomagaczy olejowych, insektycydów fosforoorganicznych lub płynnych nawozów
  • zawsze w warunkach silnego nasłonecznienia bądź wysokich temperatur kierować się zasadą, że bezpieczniejsze są zabiegi wykonywane  późnym popołudniem lub skrajnych przypadkach późnym  wieczorem, zawsze na rośliny suche   (za wyjątkiem sytuacji, gdy temperatura znacznie się obniża. Wówczas bezpieczniej jest wykonać zabieg po całkowitym obeschnięciu roślin w godzinach przedpołudniowych , gdy temperatura wzrośnie, o ile nie przekracza zalecanej normy oraz gdy nie wystąpi  zbyt silna operacja słoneczna).
  • temperatura wody  do zabiegu winna być możliwie najbardziej zbliżona do temperatury otoczenia
  • zabiegi wykonujemy atestowanym sprawnie działającym opryskiwaczem zaopatrzonym w odpowiednio dobrane końcówki.
  • nie stosujemy zbyt wysokiego ciśnienia roboczego (zabieg średnio-kroplisty).
  • opryskiwacz przed każdym zabiegiem winien być  bardzo dokładnie wymyty,  przy użyciu zalecanych detergentów. Powszechnie wiadomo, że nawet niewielkie ilości  herbicydów ( np. pochodne sulfonylomocznika) , które są masowo stosowane do odchwaszczania zbóż, mogą być przyczyną  uszkodzeń  roślin buraka cukrowego.
  • również  przy wyborze stanowiska pod uprawę buraka, należy ściśle przestrzegać zaleceń etykietowych. Niektóre substancje aktywne stosowane w przedplonie  w warunkach panującej  suszy lub przy stosowaniu uproszczeń uprawowych  mogą być niebezpieczne dla  buraka cukrowego. Objawy fitotoksyczności   często ujawniają się podczas wschodów roślin, krótko po wykonaniu pierwszego zabiegu ochronnego w buraku. Wówczas  zdecydowanie trudniej jest zdiagnozować prawdziwy powód uszkodzeń roślin.   

Doświadczenie zlokalizowane w Złotnikach ( po lewej stronie od tabliczki kontrola ) , po prawej stronie Betanal maxxPro ( 3×1,25l/ha)- zdjęcie wykonane 2.07.2013r

\"\" \"\"

 

 

 Dr Jerzy Kawczyński
Techniczne Zarządzanie Uprawą
Buraki/Kukurydza  Bayer  CropScience

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,654ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE