Mapka zagrożeń \”expert.map\” – szybka pomoc w decyzji o wykonaniu zabiegu

Firma Bayer Cropscience na swojej stronie internetowej w zakładce „Aktualny stan zagrożeń w uprawach” umieściła mapkę Polski z aktualnymi zagrożeniami.  Mapka zagrożeń „expert.map” znajdująca się na stronie www.bayercropscience.pl w szybki sposób informuje o zagrożeniach chorobotwórczych w zbożach i szkodnikami w rzepaku.  Umieszczono na niej 50 stacji meteorologicznych dla których codziennie opracowywane są ryzyka zagrożeń panujące w ostatnich dniach, aktualne i prognozowane na najbliższe dni.

 

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Expert.map pokazuje poziom ryzyka infekcji patogenów chorobotwórczych w uprawie zbóż w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób, czyli panują dobre warunki do rozprzestrzeniania się zarodników i infekcji to choroby mogą dalej się rozwijać. Objawy chorobowe pojawiają się po okresie rozwoju utajonego.

Przykładowo objawy septoriozy paskowanej liści po 14-28 dniach od infekcji, w zależności od panującej temperatury. W celu skutecznego zwalczania chorób oraz ustalenia najlepszego terminu opryskiwania, ważne jest aby wiedzieć kiedy nastąpiła infekcja. Pomocny w tym jest expert.map informujący  na bieżąco o ryzyku porażenia przez choroby.  Patogeny chorobotwórcze najefektywniej zwalcza się krótko po infekcji (interwencyjne działanie na infekcje utajone) lub bezpośrednio przed infekcją (działanie zapobiegawcze). Na mapce można śledzić rozwój takich chorób jak: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septoriozy, fuzariozy, brunatna plamistość liści.

Expert.map przewiduje również początek, pełnię i rozwój nalotów szkodników w rzepaku ozimym dając informację o tym kiedy należy lustrować plantację i kiedy wykładać żółte naczynia. Uwzględniono następujące szkodniki: słodyszek rzepakowy, chowacze łodygowe, pryszczarek. Narzędzie to dostarcza również informacji na temat początku składania jaj chowaczy łodygowych co pozwala na wykonanie zabiegu w optymalnym czasie w celu jak najskuteczniejszego ograniczenia liczebności szkodników.

Mapka zagrożeń expert.map jest aktualizowana codziennie. Jej interaktywna wersja pozwala na wybór zagrożeń, którymi jesteśmy zainteresowani. Każdy punkt na mapie oznacza stację meteorologiczną. Kierując kursor myszki na daną lokalizację  wyświetlają się szczegółowe informacje. Poniżej przykład widoku mapki expert.map.
Mapka zagrożeń na stronie www.bayercropscience.pl pomocna jest również w uzasadnieniu konieczności wykonania zabiegu, co jest elementem integrowanej ochrony.
 

 
Źródło: Bayer CropScience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here