Bioasekuracja nie zadziałała. ASF po raz pierwszy w gminie Paprotnia

ASF atakuje mimo wprowadzonych zaostrzonych zasad bioasekuracji. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o stwierdzeniu 97 przypadku choroby.  To trzecie ognisko wykryte w powiecie siedleckim, a pierwsze w gminie Paprotnia.

\"rolnictwo,


Wirus pojawił się w miejscowości Łęczycki (gm. Paprotnia, woj. mazowieckie) w stadzie liczącym 48 świń. Jak informuje Polskie Radio, w tej wsi hodowanych jest jeszcze prawie dwa tysiące świń. Okoliczni rolnicy boją się, że pojawienie się choroby w ich chlewniach to tylko kwestia czasu. Zwłaszcza, że trwają zaawansowane prace na polach, m.in. przy zbiorach kukurydzy, gdzie często żerują dziki, będące wektorem tej choroby. Wystarczy wejść z pola do gospodarstwa w tych samych butach i już można wnieść wirusa.

Zaostrzona bioasekuracja nie zdaje egzaminu

Resort rolnictwa w połowie lipca zaostrzył przepisy dotyczące bioasekuracji, które mają zapobiegać szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.

Rolnicy z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF) mieli czas do 14 sierpnia na decyzję, co dalej z ich chlewniami. Wyjścia mieli dwa: albo wdrożyć zasady bioasekuracji w gospodarstwie, albo zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty i odszkodowania.

Na  ten drugi krok zdecydowało się 2710 gospodarstw. To aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich dwóch edycjach programu bioasekuracji, który funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Znamienne jest to, że połowę tych rezygnacji złożyli rolnicy z powiatu bialskiego.

Niestety, mimo rygorystycznych wymogów sanitarnych, wirus ASF dziesiątkuje stada świń w Polsce.

Od czerwca tego roku w Polsce stwierdzono 74 przypadków wirusa ASF u świń. Łącznie od początku wystąpienia choroby, tj. od 17 lutego 2017 roku, liczba ognisk wynosi 97.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Mikołaj Grycuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here