BLAD – cichy zabójca, czy powinniśmy się obawiać?

BLAD – genetyczna choroba bydła opisana po raz pierwszy w 1983 roku. Jest to śmiertelna mutacja, która występuje głównie u rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jej istotą jest utrata funkcji obronnych leukocytów, czyli białych krwinek. Dotknięte chorobą zwierzęta cechują się brakiem odporności i cierpią na częste, nawracające infekcje bakteryjne.

BLAD – cichy zabójca, czy powinniśmy się obawiać?
BLAD – cichy zabójca, czy powinniśmy się obawiać?

Wrzody w jamie ustnej i wokół ust, biegunka i częste stany zapalne przewodu pokarmowego uniemożliwiają prawidłowe odżywianie. Masa ciała chorych zwierząt stanowi zwykle około 60% normy. Objawy te prowadzą do opóźnienia wzrostu i rozwoju cieląt, które zwykle padają w pierwszych miesiącach życia w wyniku wyniszczających organizm infekcji.

Krowy nosicielki niekorzystnego genu produkowały więcej mleka i białka niż ich przyrodnie siostry o prawidłowym genotypie

Nosiciele BLAD – osobniki posiadające tylko jedną kopię wadliwego genu (do zachorowania konieczne są dwie kopie szkodliwego genu) nie wykazują objawów choroby. Jednocześnie z nosicielstwem tej mutacji często współistnieją wysokie parametry produkcyjne. Wykazano między innymi, że krowy nosicielki niekorzystnego genu produkowały więcej mleka i białka niż ich przyrodnie siostry o prawidłowym genotypie. Jest to jeden z powodów rozprzestrzeniania się tej szkodliwej mutacji w populacji.

Badania przeprowadzone przez PFHBiPM wskazują na niewielki odsetek nosicieli w populacji HF (ok. 0,21% nosicieli – wśród 9500 przebadanych zwierząt). Wydawać by się mogło, że zagrożenie nie istnieje. Nic bardziej mylnego! Rutynowe badania przeprowadzane przez Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM wykazały, że w ostatnim sezonie genotypowania (2021_2) pojawiły się aż 4 zwierzęta będące nosicielami tej śmiertelnej mutacji. Brak kontroli nad rozprzestrzenianiem się tego szkodliwego genu może okazać się już niedługo ogromnym zagrożeniem.

Źródło: PFHBiPM

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics