Branża maszyn rolniczych dobrze ocenia 2014 rok, ale z niepokojem patrzy w przyszłość

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła po raz drugi badanie nastrojów i oceny prowadzenia biznesu w branży maszyn i urządzeń rolniczych z perspektywy firm w niej działających. W badaniu wzięło udział 71 firm.

 

\"rolnictwo,
 

Jeżeli chodzi o ogólne warunki prowadzenia działalności w naszym kraju przeważają oceny negatywne. Porównując do pierwszej edycji badania, znacznie spadła ilość odpowiedzi pozytywnych z 36,7 proc. do  zaledwie 24,3 proc.. Do 35 proc. urosła ilość odpowiedzi neutralnych ,  natomiast ilość odpowiedzi negatywnych wzrosła o nieco ponad 3 proc.. 

2014 całkiem udany
Lepiej jest natomiast z oceną minionego roku. 2/3 badanych firm uznała,  że rok 2014 był rokiem dobrym lub bardzo dobrym  dla branży maszyn i urządzeń rolniczych, niemal 30 proc. oceni a go jako przeciętny, a tylko 5,4 proc. jako rok zły. Żadna z firm nie oceniła go jako bardzo zły. 
 

Czytaj także:

Nadchodzą trudne czasy dla producentów maszyn rolniczych
Zwycięzca Internetowego Konkursu "Maszyna Rolnicza Roku 2015" wybrany!
Spadki w sprzedaży maszyn sięgają dołków sprzed 10 lat. Ciągniki na dużym minusie

Patrząc na własne firmy,  tu również w ocenach przeważają te pozytywne. Ponad 51 proc. oceniała go jako lepszy niż poprzedni, z tego niemal 30% jako zdecydowanie lepszy.  27 proc. badanych firm ocenia go jako gorszy, a dla co piątej firm miniony rok był taki sam jak 2013. 

Spojrzenie w przyszłość mniej optymistyczne
Inaczej wyglądają oceny dotyczące przyszłości. Tylko 11% firm przewiduje,  że koniunktura w branży w roku 2015 polepszy się w niewielkim stopniu. Żadna z firm nie przewiduje zdecydowanej poprawy. Odpowiedzi negatywnych jest prawie 60 proc., o ponad 2 razy więcej niż w poprzednim cyklu badania, kiedy to tych odpowiedzi było 26,7 proc. 20% mniej firm niż ostatnio przewiduje, że koniunktura w branży w bieżącym roku nie ulegnie zmianie.  Podobnie jak na branżę przedsiębiorcy patrzą również na sytuację we własnych firmach. Obecnie co piąta  firma ocenia, że rok 2015 będzie dla niej lepszy niż poprzedni ( w połowie 2014 roku oceny pozytywne wystawiła co 3 firma). Aż dwukrotnie więcej firm uważa, że rok 2015 będzie dla nich gorszy niż poprzedni –  35% odpowiedzi vs. 16,7% we wcześniejszym badaniu.  Na podobnym poziomie pozostaje skłonność firm do inwestycji.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Lutz Blohm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here