Podlaskie: poszkodowani rolnicy złożyli wnioski o pomoc, ARiMR wypłaca pieniądze

Minął termin składania wniosków o przyznaną przez rząd pomoc finansową za uprawy zniszczone przez dziki. Do podziału było 6,1 mln zł.

 

\"rolnictwo,
Tak wyglądają pola w wielu miejscach woj. podlaskiego po wizycie dzików. Zdjęcie Podlaski OR ARiMR

– Do południa 31 marca, wnioski o takie wsparcie złożyło w ARiMR  633 rolników, a kwota pomocy, o którą się ubiegają wynosi 5,98 mln zł – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja już od 19 marca wypłaca pieniądze. Dotychczas wpłynęły one na konto 451 rolników.
 
Podlaskie jest jedynym regionem w Polsce, gdzie wystąpiły przypadki choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików (44 przypadki u 84 dzików). Również tam wykryto jej pierwsze trzy ogniska u świń. Do tej pory chore dziki znajdowano w obrębie dwóch powiatów: białostockiego i sokólskiego, ale kilkanaście dni temu pierwszy przypadek ASF pojawił się także w powiecie hajnowskim.

Uprawnieni do otrzymania pomocy byli rolnicy z województwa podlaskiego, których gospodarstwa są położone na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowanie ASF u dzików.

Regulacja populacji dzików
Podlasy rolnicy od dłuższego czasu domagali się ograniczenia populacji dzików na terenie województwa. Między innymi z tym postulatem przyjechali pod Kancelarię Premiera w Warszawie i protestowali na drogach kraju.

Czytaj także:
Podlaskie: wkrótce rozpocznie się dodatkowy odstrzał dzików

Sejmik województwa podlaskiego zdecydował o dodatkowym odstrzale pół tysiąca dzików w tzw. strefie czerwonej wyznaczonej w związku z ASF. Odstrzały te rozpoczęły się 1 kwietnia 2015 roku. Mają one ograniczyć populację dzika, po to, by zwierzęta te nie niszczyły upraw.
 
Odstrzały będą prowadzone do końca czerwca w gminach powiatu sokólskiego i białostockiego: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków.
 
oprac. Kamila Szałaj, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here