Brazylia chce zwiększyć sprzedaż kurczaków do UK

Trwają dwustronne rozmowy handlowe pomiędzy Brazylią a Wielką Brytanii, których celem jest uzyskanie przez brazylijskie przedsiębiorstwa drobiarskie większego dostępu do rynku brytyjskiego – donosi agencja Reuters w oparciu o oświadczenie przedstawiciela Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA).

Brazylia chce zwiększyć sprzedaż kurczaków do UK
Brazylia chce zwiększyć sprzedaż kurczaków do UK

Brazylijczycy tylko czekają na „zielone światło”

Rząd prezydenta Jaira Bolsonaro negocjuje z przedstawicielami władz brytyjskich zwiększenie kontyngentów na eksport brazylijskiego mięsa kurcząt rzeźnych do Wielkiej Brytanii. Brazylijczycy uważają, że mogą być strategicznym partnerem dla Wielkiej Brytanii w momencie gdy kraj ten stoi w obliczy niedoborów produktów spożywczych. Cel negocjacyjny Brazylijczyków zakłada zwiększenie do tej pory dostępnych kwot na produkty przetworzone o około 16,0 tys. ton i mięso kurcząt rzeźnych do dalszego przetworzenia o około 6,0 tys. ton. Brazylia w ramach obecnie dostępnego systemu kwotowania może sprzedawać do Wielkiej Brytanii 26,8 tys. ton produktów przetworzonych i prawie 41,0 tys. ton świeżego mięsa drobiowego (kurcząt rzeźnych). Brazylijczycy tylko czekają na „zielone światło” i są gotowi natychmiast rozpocząć większe dostawy.

Aktywność Brytyjczyków stanowi zagrożenie dla unijnych dostawców

Zdaniem analityków KIPDiP, wyraźnie widać, że Wielka Brytania po opuszczeniu Unii Europejskiej koncentruje się na negocjacjach umów gospodarczych z wieloma krajami odgrywającymi istotną rolę w podaży produktów rolno – spożywczych na rynku globalnym. Aktywność Brytyjczyków w tym obszarze stanowi pewnego rodzaju zagrożenie dla utrzymania przez unijnych dostawców dotychczasowego poziomu handlu z Wielką Brytanią w odniesieniu do „dobrych czasów”, gdy Brytyjczycy stanowili część wspólnego rynku UE. Szczególnie w segmencie mięsa drobiowego wymiana handlowa UE – UK stanowi dużą wartość rynku, dlatego dogadywanie się Wielkiej Brytanii ze światowymi gigantami drobiarskimi nie wróży dobrze utrzymaniu mocnej pozycji przez eksporterów drobiu z Unii Europejskiej, w tym polskim firmom. Wielka Brytania jest drugim największym odbiorcą mięsa drobiowego z Polski. Po lipcu 2021 roku wysyłki polskiego drobiu do Wielkiej Brytanii wyniosły 70,3 tys. ton o wartości 185,9 mln euro, co oznacza spadek w wolumenie sprzedaży o 5,61 proc. w porównaniu do takiego samego okresu roku 2020. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz gorsze wyniki eksportu do Wielkiej Brytanii są prostą konsekwencją Brexitu. W pewnym stopniu negatywny wpływ Brexitu można wytłumaczyć przejściowymi problemami związanymi z administracyjnymi i logistycznymi barierami w przepływie towarów na granicy. I być może sytuację taką uda się z biegiem czasu unormować. Jednak, w opinii KIPDiP,  z największym wyzwaniem dopiero będziemy musieli się zmierzyć, czyli z konkurencją  spoza obszaru celnego UE, z którą dochodzą do porozumienia Brytyjczycy.

Polska wystąpiła o odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków

Polsko – brytyjska współpraca w segmencie mięsa drobiowego może napotkać na poważne problemy

Zwiększenie obecności krajów trzecich na brytyjskim rynku już od dłuższego czasu traktowaliśmy w naszych analizach, jako jedną z kluczowych i wysoce prawdopodobnych konsekwencji handlowych Brexitu. W dalszym ciagu podtrzymujemy nasze przewidywania, że w średnim, jak i dłuższym terminie  polsko – brytyjska współpraca w segmencie mięsa drobiowego może napotkać na poważne problemy związane z ograniczeniem popytu i wywieraniem presji spadkowej na ceny na rynku krajowym. Jako bezpośrednią przyczynę tej sytuacji wskazujemy powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych, brytyjskich partnerów w ramach UE – jak Polska – na rzecz takich państw jak na przykład Brazylia czy Ukraina. Zwracamy uwagę, że poza najnowszymi wieściami o Brazylii, Wielka Brytania już osiągnęła porozumienie z Ukrainą i w dalszych ciągu wielką niewiadomą pozostają relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. Po sfinalizowaniu pod koniec 2020 roku przez Wielką Brytanię i Ukrainę umowy o wolnym handlu w zakresie rolnictwa spekulowaliśmy, że porozumienie to będzie furtką dla ukraińskich kurczaków na brytyjskim rynku. I przewidywania te zmaterializowały się. 22 kwietnia 2021 roku ukraiński agroholding MHP dostarczył pierwszą dostawę kurczaków do Wielkiej Brytanii w ramach umowy o wolnym handlu.

Źródło: kipdip

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE