Bronisze: Polskie truskawki o 15 proc. tańsze niż przed rokiem

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się polskie truskawki. Ich cena jest niższa o 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Za kilogram owoców trzeba zapłacić 18-20 zł – poinformowała rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.

 

\"rolnictwo,

Jednak kupujący truskawki na straganach czy przy ulicy powinniśmy być czujni. Wielu sprzedawców wystawia hiszpańskie lub węgierskie truskawki jako polskie.

– Sprzedawane są w łubiankach, jednak i wygląd, i smak różni te owoce od krajowej produkcji. Cena hiszpańskich truskawek jest dużo niższa, kilogram sprzedawany jest w cenie od 7 do 9 zł. Są też truskawki sprowadzone z Węgier, a cena zbliżona jest do owoców polskich – czytamy w komunikacie Giełdy na Broniszach.

W Polsce pierwsze truskawki z włókniny pojawią się już w przyszłym tygodniu, pod warunkiem, że temperatury będą zbliżone do obecnych.

Tańsza kapusta, droższe rzodkiewki
Jest już w sprzedaży młoda krajowa kapusta, kalafiory i szparagi. Ceny szparagów od 8 do 10 zł za pęczek czyli za 0,5 kg ( podobnie jak rok temu) , kalafiory od 5 do 6 zł za sztukę, drożej  niż rok temu o 20 proc., natomiast młoda kapusta jest o 1/5 tańsza, od 2,00 zł do 2,75 zł za główkę. Młoda włoszczyzna w cenie od 3,00 do 3,50 zł za pęczek. Drogie są rzodkiewki , 1,20 – 1,50 zł za pęczek.

Czytaj także:

Co zmieni nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym?
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą rolnikom sprzedaż bezpośrednią

Tak jak zapowiadano, dość tanie są pomidory malinowe. Opakowanie sześciokilogramowe kosztuje w ofercie Rynku w Broniszach od 42 do 50 zł (7 – 8,50 zł/kg), pomidory zwykłe w cenie od 4 zł do 5,75 zł za kilogram ( 24-35 zł/opakowanie).

Ceny jabłek poszły w górę
Wbrew zapowiedziom, bardzo niska jest podaż krajowych jabłek, a ceny wysokie. Niektóre z odmian są droższe w porównaniu z cenami sprzed roku. W ofercie Rynku Hurtowego Bronisze kilogram kosztuje od 2 zł za mniej popularne odmiany do 3,66 zł za kilogram owoców odmian Empire, Alwa, Cortland, Gala i Golden.

 Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/t-mizo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here