Bruksela ma wątliwości w sprawie fuzji Bayera z Monsanto

Bruksela ma wątpliwości, czy przejęcie Monsanto przez Bayera nie zaszkodzi konkurencji na rynku środków ochrony roślin i nasiennictwa. KE informuje o wszczęciu dochodzenia w sprawie planowanego połączenia się dwóch gigantów specjalizujących się w biotechnologii i chemii rolniczej.

 

\"\"

 

Nasiona i pestycydy są niezbędne rolnikom, a ostatecznie wszystkim konsumentom. Musimy zapewnić skuteczną konkurencję, aby rolnicy mieli dostęp do innowacyjnych produktów, lepszej jakości, a także możliwość zakupu produktów po konkurencyjnych cenach. Jednocześnie musimy zadbać o otoczenie rynkowe, w którym firmy mogą wprowadzać innowacje i inwestować w udoskonalanie produktów. – powiedziała odpowiedzialna za politykę konkurencyjną komisarz Margrethe Vestager.

Planowane przejęcie amerykańskiego Monsanto przez niemieckiego Bayera doprowadziłoby do utworzenia największej na świecie firmy produkującej nasiona i środki ochrony roślin oraz zaangażowanej w rozwój rolnictwa cyfrowego. Byłoby to połącznie dwóch dotychczasowych konkurentów i leaderów w produkcji nasion oraz herbicydów nieselektywnych, co zdaniem KE może być niekorzystne dla konsumentów. Co więcej, transakcja miałaby miejsce w branży,  która już jest globalnie mocno skoncentrowana przez niedawne fuzje firm Dow i DuPont oraz firm Syngenta i ChemChina, gdzie również interweniowała Komisja, by chronić konkurencję na rzecz rolników oraz konsumentów. 

Nasiona i pestycydy

Komisja obawia się, że planowane przejęcie mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na wielu różnych rynkach, powodując wyższe ceny, niższą jakość, mniejszy wybór i mniej innowacji. Wstępne analizy budzą wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o nasiona i pestycydy.

Zarówno Bayer, jak i Monsanto biorą aktywny udział w hodowli nasion, a niektóre z ich produktów konkurują ze sobą bezpośrednio. Na przykład, Monsanto ma największy udział w rynku rzepaku oleistego w Europie. Bayer natomiast posiada największy udział w tym rynku na poziomie globalnym, dzięki czemu jest jednym z niewielu podmiotów, który może na tym obszarze skutecznie rywalizować z Monsanto. Ponadto, obydwa koncerny chemiczne są ważnymi licencjodawcami nasion bawełny dla swoich konkurentów w Europie oraz inwestują w programy badawczo-innowacyjne dotyczące pszenicy.

Rynek pestycydów to kolejny powód do niepokoju dla KE. Chodzi przede wszystkim o glifosat – produkt Monsanto cieszący się najlepszą sprzedażą spośród nie-selektywnych herbicydów w Europie. Wytwarzany przez Bayer glufosynat amonu to jedna z niewielu alternatyw dostępnych na rynku. Zgodnie ze wstępnym dochodzeniem Komisji, Monsanto i Bayer należą do niewielu firm, które w tej dziedzinie zdolne są do odkrywania nowych aktywnych składników i opracowania nowych formulacji, w tym rozwiązywania rosnącego problemu odporności chwastów na obecne na rynku pestycydy.

KE oceni portfolio biologicznych produktów pestycydowych Monsanto, które rywalizowałyby z istniejącym portfolio produktów chemicznych firmy Bayer, a także nakładające się na siebie działania w zakresie produktów, które zajmują się roztoczami varroa (pasożytami wpływającymi na kolonie pszczół w Europie).

Dystrybucja i rolnictwo cyfrowe

Połączone koncerny byłyby największą zintegrowaną firmą w branży. KE przyjrzy się również, jak wpłynie to na dostęp do dystrybutorów i rolników. Dla przejęcia istotna jest także rola rolnictwa cyfrowego, polegającego na gromadzeniu danych i informacji o gospodarstwach w celu dostarczania rolnikom indywidualnych porad lub zbiorczych danych. Zarówno Bayer jak i Monsanto inwestują obecnie w takie działania.

Jeszcze nie w tym roku…

W dniu 31 lipca 2017 r. Bayer i Monsanto przedłożyły dokumenty dotyczące rozwiązania wstępnych zastrzeżeń Komisji, ale Bruksela uznała je za niewystarczające, aby odrzucić wątpliwości co do zgodności transakcji z rozporządzeniem w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Komisja ma czas na podjęcie decyzji do 8 sierpnia 2018 roku. Wszczęcie dochodzenia nie przesądza o ostatecznym wyniku sprawy. Biorąc pod uwagę ogólnoświatowy zakres działalności Bayer i Monsanto, Komisja ściśle współpracuje z innymi organami ds. Konkurencji, w szczególności z Departamentem Sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych oraz władzami antymonopolowymi Australii, Brazylii, Kanady i Południowej Afryki.

Autor: Aleksandra Szymczak

Żródło: Komisja Europejska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE