Brytyjscy rolnicy obawiają się amerykańskiej presji po brexicie

W przypadku bezumownego brexitu, brytyjski rząd nie powinien spieszyć się z zawarciem umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, twierdzi w rozmowie z EURACTIV.com urzędnik z Brytyjskiego Związku Rolników.

„Myśl, że sytuacja kiedy mamy bezumowny brexit i szukamy ratunku w umowie z państwem, takim jak USA, może tylko skomplikować nasze problemy” – powiedział Nick von Westenholz, dyrektor ds. wyjścia z UE odpowiedzialny za handel międzynarodowy w Brytyjskim Związku Rolników.

Według Westenholza Wielka Brytania znajdzie się pod silną presją Stanów Zjednoczonych, by po brexicie otworzyć swoje drzwi dla nowej genetycznie zmodyfikowanej żywności.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że rząd USA i przemysł tego kraju będą tego oczekiwać”, powiedział Westenholz w trakcie londyńskiego wydarzenia zorganizowanego przez EURACTIV 25 lutego.

„Wyraźnie uważają, że podejście UE do kwestii sanitarnych, takich jak GMO, jest nieuzasadnione. Woleliby, by UE miała inne podejście i w trakcie negocjacji będą starali się przekonać Wielką Brytanię do jego zmiany”- dodał.

Brytyjski sekretarz środowiska Michael Gove zasugerował, że żywność genetycznie modyfikowana będzie nadal zakazana w Wielkiej Brytanii po wyjściu przez nią z UE. Ale jego publiczne oświadczenia w tej sprawie były celowo niejasne, aby nie zagrażać przyszłym porozumieniom handlowym z USA.

Były konserwatywny deputowany Neil Carmichael, który sprzeciwiał się Brexitowi, twierdzi z kolei, że Londyn powinien ostrożnie podejść do przyszłych rozmów handlowych w kwestiach takich jak żywność modyfikowana genetycznie.

„Sądzę, że ważne jest, by Zjednoczone Królestwo opuściło UE, ale rozumiemy, że inne kraje, z którymi musimy negocjować, będą miały na nas duży wpływ i musimy wziąć to pod uwagę. Szczególnie chodzi tu o Stany Zjednoczone” – powiedział na wydarzeniu organizowanym przez EURACTIV.

USA „są w stanie wyprzedzić nas w tak wielu różnych obszarach  że, naprawdę ważne jest, abyśmy zrozumieli skalę niebezpieczeństwa i nie zawierali umowy handlowej w pośpiechu i niezupełnie świadomi co może ona przynieść”, ostrzegł Carmichael.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.com | Tłumaczenie Kacper Ochman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here