BSE w Polsce opanowane. Eksport może ruszyć z kopyta

Polska uzyskała najwyższy możliwy status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) − poinformowano na sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt.

\"rolnictwo,
Główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk odbiera dla Polski certyfikat statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE u bydła


Tym samym Polska znalazła się w gronie 47 państw, które, posiadając ten status, uzyskały zwiększone możliwości handlu bydłem i produktami wołowymi na świecie.

Dodatkowo nadany status umożliwi zmniejszenie wydatków budżetowych ponoszonych na kontrolę i monitorowanie gąbczastej encefalopatii bydła oraz pozyskiwanie przez przemysł mięsny w Polsce dodatkowych produktów wołowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, które do tej pory musiały podlegać zniszczeniu.

 

Polska wolna od białaczki bydła i częściowo od choroby Aujeszkyego

Niedawno informowaliśmy, że Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła oraz w części od choroby Aujeszkyego występującej u świń.

– Świnie pochodzące z obszaru wymienionych powiatów będą mogły być przemieszczane w ramach handlu wewnątrzunijnego bez konieczności spełniania dodatkowych gwarancji odnoszących się do choroby Aujeszkyego – wyjaśnia resort rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here