Ogromne starty po przymrozkach. Możliwa dodatkowa pomoc

Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla rolników i sadowników poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych, zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje – poinformował resort rolnictwa.

\"rolnictwo,

Wystąpienie na początku kwietnia i w maju przymrozków wiosennych spowodowało szkody w uprawach rolnych, w szczególności w uprawach drzew, krzewów owocowych i truskawek.

Obecnie straty z tego powodu szacowane są w 477 gminach.

Z zebranych do 24 maja danych wynika, że straty poniosło 7 399 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 21 151,4 ha.

Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70 proc. wynosi 3 563,75 ha, w tym 8 400 m2 tuneli foliowych i szklarni.

Łączne straty szacowane są na razie na kwotę blisko 46 mln złotych. Ale nie są to jeszcze ostateczne szacunki, bo do ministerstwa rolnictwa cały czas spływają kolejne protokoły z prac komisji.

Czy państwo pomoże rolnikom?

W związku z przymrozkami o pomoc do ministerstwa rolnictwa zwrócił się samorząd rolniczy i Związek Sadowników.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych oczekuje uruchomienia wsparcia w formie pomocy de minimis liczonej od hektara uprawy zniszczonej przez mróz oraz zabezpieczenia środków finansowych dla gminnych komisji szacujących straty.

Póki co resort rolnictwa poinformował, że decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje. Ministerstwo przypomina także o dostępnych już formach pomocy. Są to kredyty klęskowe, odroczenia lub umorzenia podatku rolnego, składki KRUS i czynszu dzierżawnego. Jeśli straty w danej uprawie przekroczyły 70 proc. można ubiegać się o pomoc w ARiMR.

Stawka pomocy na 1 ha zostanie ogłoszona przez ministra rolnictwa dwa tygodnie przez rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Dużo mniej moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek

Kilka dni temu prognozę zbiorów owoców pestkowych przedstawił prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych Eberhard Makosz.

Według jego oceny, zbiory moreli i brzoskwiń w tym roku mogą wynieść 5 proc. ubiegłorocznych zbiorów, czereśni 10-20 proc., wiśni 25-30 proc., śliw 35-45 proc.

Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach silne wystąpienie chorób oraz zmniejszona powierzchnia sadów.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here