By Europa jadła witaminy…

Europejscy decydenci w dziedzinie rolnictwa domagają się w przyjętym dzisiaj stanowisku wspierającym sektor w ramach przyszłej WPR, aby wsparcie dla europejskich organizacji warzyw i owoców, szczególnie dla spółdzielni, było utrzymane po 2013 roku.

Przemawiając w Brukseli, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział “Europejski sektor warzyw i owoców odgrywa bardzo ważną rolę, przyczyniając się do zdrowego odżywiania się 500 milionów europejskich konsumentów oraz do utrzymania miejsc pracy na europejskich obszarach wiejskich. Stanowi on prawie 17% całkowitej wartości europejskiej produkcji rolnej. W zeszłym roku, producenci warzyw i owoców zostali znacznie dotknięci trudną sytuacją i wartość produkcji warzyw spadła średnio o około 10,8%, a wartość produkcji owoców o około 13,6%, w porównaniu z 2003 rokiem. Kryzysu w sektorze nie można wyjaśnić normalnymi wahaniami podaży i popytu. Komitety Copa-Cogeca wzywają w związku z tym do znacznego wzmocnienia instrumentów zapobiegania kryzysom oraz zarządzania nimi dla wszystkich producentów po 2013 roku, aby móc zapewnić konsumentom odpowiednie dostawy żywności, kupowanej po rozsądnych cenach”.

“Ponadto, siła przetargowa rolników w łańcuchu żywnościowym musi zostać wzmocniona, aby mogli oni czerpać wyższe i bardziej sprawiedliwe dochody z rynku. Można to osiągnąć poprzez koncentrację dostaw za pośrednictwem organizacji producenckich, a szczególnie spółdzielni. Wsparcie dla organizacji producentów za pośrednictwem funduszy operacyjnych powinno być kontynuowane po 2013 w ramach pierwszego filaru Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Komitety Copa-Cogeca sprzeciwiają się jakiemukolwiek przeniesieniu do drugiego filaru WPR budżetu, który przeznaczony jest dla organizacji producenckich. Ponadto, organizacje producenckie warzyw i owoców, które są członkami niektórych stowarzyszeń organizacji producenckich, powinny być w stanie przekroczyć limit 4.6%, jeśli tego chcą, w ramach stowarzyszeń organizacji producentów. Należy również zintensyfikować promocję działań UE w sektorze warzyw i owoców, a import do UE musi spełniać wysokie standardy w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz wymogi w zakresie ochrony środowiska”.

Źródło: COPA-COGECA, www.copa-cogeca.be, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here