Całkowity zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt

Całkowity zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich wprowadzono w Polsce dnia 1 listopada 2003 r. W 2004 roku wdrożono w Polsce Plan Urzędowej Kontroli Pasz oraz Urzędowy Monitoring Pasz. W ramach prowadzonego monitoringu pobieranych jest od 5 do 8 tys. próbek pasz corocznie do badań w kierunku obecności niedozwolonych białek zwierzęcych.

Przy ściganiu przestępstw w zakresie łamania zakazu Inspekcja Weterynaryjna od lat współpracuje z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuraturą Generalną, Służbą Celną i Komendą Głównej Policji.

 

\"\"

 

Ostatnie spotkanie tych Instytucji odbyło się w dniu 20 sierpnia 2012 roku w Głównym Inspektoracie Weterynarii z inicjatywy Głównego Lekarza Weterynarii. Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji w kraju w odniesieniu do prób nielegalnej dystrybucji i stosowania mączek mięsno-kostnych oraz odpowiednie dostosowanie działań operacyjnych mających na celu wykrywanie dystrybutorów w ramach współpracy pomiędzy w/w Instytucjami.

Obecnym na spotkaniu przekazano do analizy pełną dokumentację przypadków wykrycia nielegalnego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich w roku 2012. Przedstawiciel Prokuratury Generalnej zobowiązał się do przeprowadzenia narady z Prokuratorami Apelacyjnymi w celu rewizji umorzonych spraw nielegalnego stosowania/dystrybucji mączek mięsnokostnych.

Ponadto w dniu 30 sierpnia 2012 roku przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii spotkali się z Kierownictwem Wydziału Kryminalnego ds. Przestępstw Gospodarczych w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Na spotkaniu omówiono kolejne działania, jakie zostaną podjęte w celu eliminacji nielegalnego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich.W ramach współpracy Wojewódzcy Lekarze Weterynarii przeszkolili również 960 pracowników Policji, Prokuratur i Inspekcji Transportu Drogowego.

Czytaj też:

Unia ponownie chce badać wołowinę na obecność koniny!
Ostatnia szansa dla europejskiego rolnictwa

Każdy rolnik, który podejmuje decyzję o nielegalnym zastosowaniu w żywieniu zwierząt gospodarskich mączek mięsno-kostnych, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami finansowymi i karnymi. Działanie te, to: ściganie nielegalnej działalności wraz z przeszukaniem gospodarstwa z udziałem Policji, na okoliczność nielegalnego posiadania mączek mięsno-kostnych, postępowanie prokuratorskie i złożenie aktu oskarżenia do Sądu. Nałożenie przez Sąd kary grzywny w wysokości nawet do 1 160 000 złotych. Ponadto nakazanie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii zniszczenia paszy, w której stwierdzono obecność mączek mięsno-kostnych na koszt właściciela i zablokowanie stada zwierząt wraz z zakazem ich sprzedaży i wprowadzania do obrotu i łańcucha żywieniowego ludzi. W konsekwencji blokady, zwierzęta będą kierowane do uboju w rzeźniach, a otrzymane mięso i produkty będą poddawane utylizacji na koszt właściciela.

W chwili obecnej zablokowanych jest 57 stad zwierząt żywionych mączkami mięsnokostnymi. Przypadek nielegalnego wytwarzania mączki mięsno-kostnej w biokompostowni w Olszówce w woj. kujawsko-pomorskim ma charakter incydentalny. Zakład został zamknięty w dniu 25 maja 2013 roku. W chwili obecnej trwają intensywne dochodzenia prowadzone przez Policję celem ustalenia kanałów dystrybucyjnych oraz częstotliwości i wielkości produkcji.

W ostatnim okresie zlikwidowano stado bydła opasowego (19 sztuk o łącznej wadze ok. 9 500 kg) w woj. wielkopolskim. W woj. pomorskim zlikwidowano stado trzody chlewnej (3 500 sztuk), natomiast w woj. lubuskim zlikwidowano stado liczące 4 000 indyków.

Nadal trwa dystrybucja ulotki informacyjnej, przygotowanej przez Głównego Lekarza Weterynarii, przedstawiającej konsekwencje prawne dla rolników, którzy zastosują w żywieniu zwierząt niedozwolone białka pochodzenia zwierzęcego.

Działania podjęte przez Głównego Lekarza Weterynarii we współpracy z Policją i Prokuraturą przyniosły pozytywne efekty. W I półroczu 2012 roku stwierdzono 42 przypadki nielegalnego stosowania maczek mięsno-kostnych, natomiast w I półroczu 2013 roku – 8 przypadków.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Wydłużono termin na złożenie wniosków dot. płatności bezpośrednich i niektórych płatności PROW

Do 17 czerwca wydłużono termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW,...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE