Cena mleka zależy od regionu

 II kwartał br. i początek III kwartału charakteryzowały się stopniowym, choć niewielkim spadkiem cen skupu mleka w Polsce – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

We wrześniu br. sytuacja uległa już odwróceniu. Według danych GUS w tym czasie mleczarnie płaciły przeciętnie 115,19 zł za hektolitr surowca, czyli o ponad 2% więcej, niż w sierpniu br., choć nadal o około 5% mniej w relacji rocznej.

Warto jednak zwrócić uwagę że we wrześniu ubiegłego roku cena osiągnęła najwyższy poziom notowany w tym miesiącu, zaledwie o 8% niższy od rekordu z grudnia 2007 roku. Podwyżkom sprzyjała z jednej strony lepsza koniunktura na światowym rynku mleka, co przełożyło się na wzrosty cen zbytu przetworów mleczarskich w kraju, z drugiej zaś czynniki sezonowe – czyli obniżka wolumenu produkcji/skupu mleka.

 Oceniamy, że ta tendencja utrzyma się w IV kwartale br. oraz I kwartale 2013 roku. W największym stopniu surowiec podrożał w regionach specjalizujących się w produkcji mleka, gdzie ceny są na ogół wyższe, niż przeciętnie w Polsce – czyli w województwie podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – średnio o około 3% w relacji miesięcznej.

Nieznaczny spadek – o około 1% względem sierpnia br. – odnotowano jedynie na Podkarpaciu, gdzie cena sięga obecnie zaledwie 104,44 zł/hl.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here