Cena żywca krajowego drgnęła

Sytuacja na rynku niemieckich tuczników pogarsza się. W kolejnej rzeźni, koronawirus wśród pracowników, spowodował ograniczenia ubojowe. Do tego zbliżające się święta powodują, że pracownicy wyjeżdżają do swoich krajów.

Trendy cenowe tuczników na europejskim rynku różnią się w poszczególnych krajach. W Niemczech cena jest utrzymywana bez zmian od trzech tygodni, chociaż sytuacja pogarsza się. Kłopoty z koronawirusem wśród pracowników rzeźni ograniczają możliwości ubojowe niemieckich przetwórni. Ostatnio kolejna rzeźnia Tönnies w miejscowości Weißenfels musiała ograniczyć uboje z powodu koronawirusa wykrytego wśród pracowników.

Nadwyżka tuczników zwiększa się

Nadwyżka tuczników czekających na ubój według ISN zamiast maleć, zwiększyła się do 650 tys. sztuk. Nie zmieniło to jednak notowań w dniu 9/12/2020, a cena tuczników została utrzymana w notowaniach VEZG na poziomie 1,19 €/kg (wbc).

Trzoda chlewna: co nas czeka w najbliższych miesiącach

W Hiszpanii i Francji ceny spadły o 3 i 1 cent odpowiednio. W Danii, dzięki odblokowaniu eksportu do Chin po ogniskach Covid-19 u pracowników dwóch zakładów przetwórczych, ceny zostały podniesione o 2 centy. Tym samym mniej duńskich produktów wieprzowych lokowanych jest na rynku unijnym.  W pozostałych krajach cena ustabilizowała się na poziomie z poprzedniego tygodnia.

W Polsce ceny drgnęły

W notowaniach krajowych cena drgnęła do góry. Mniejsze zakłady ubojowe próbują zaopatrzyć się w surowiec przed świętami. Dużych zmian w cennikach zakładów prawdopodobnie nie należy oczekiwać. Żywca krajowego jest dużo na rynku. Do tego dochodzi żywiec importowany z Niemiec.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here