Ceny masła na głównych rynkach UE po dynamicznych zwyżkach na przełomie marca i kwietnia, od drugiej połowy czwartego miesiąca bieżącego roku wykazywały niewielkie wahania – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.
Sytuacja była stabilna aż do sierpnia 2013 roku, od kiedy notowane są delikatne, aczkolwiek systematyczne zwyżki. Ponadto ceny tego tłuszczu wciąż utrzymują się na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem. Na ostatnie wzrosty cen pewien wpływ ma m.in. pogoda. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w wielu krajach UE praktycznie nie odnotowano większych opadów deszczu, co przełożyło się na słabszy wzrost pastwisk i niższą produkcję mleka.
Czytaj także:
GUS: podsumowanie ubiegłorocznej produkcji w sektorze rolno-spożywczym
Kwota mleczna przekroczona. Polska musi zapłacić!
Kolejny polski produkt zatrzymany przez Rosję
W dniu 1. września 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 4,15 EUR/kg i była o niemal 1,6% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 37,88% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku).
W tym samym czasie ceny masła zwyżkowały także na rynkach głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia. W przypadku naszego zachodniego odnotowano 2,4% wzrost w skali miesięcznej do 4,3 EUR/kg. Zwyżka w Holandii był natomiast nieco mniej dynamiczna (+1,44% do 4,22 EUR/kg). W obu przypadkach ceny te są obecnie o 36% – 38% wyższe niż przed rokiem. Na początku września nieco dynamiczniej niż średnio w UE rosły ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego.
1. września 2013 roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,91 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej o 58,7% i o 5,78% niższe od średniej dla całej UE. Z tego względu polskie masło wciąż jest konkurencyjne we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej tym tłuszczem. Względem ubiegłego miesiąca, jest to zwyżka o 2,09% (w ujęciu PLN odnotowano 2,65% wzrostu do 16,66 PLN/kg). Pomimo zwyżek jakie notowane były w ostatnich tygodniach w przypadku cen masła w USA, obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o ok. 1790 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty.
Na wysokim poziomie stabilizują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Wciąż jednak cena tony masła z UE je przewyższa (o 1110 EUR za tonę na początku sierpnia). Według danych KE, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku produkcja masła w UE była o 0,2% mniejsza niż w analogicznym okresie 2012 roku. Ponadto w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku poza granice UE wyeksportowano o 0,7% mniej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku, a jeszcze po pięciu miesiącach notowano 4,4% zwyżki w skali roku.
Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu