Ceny mleka znów spadły

Nadal spadają ceny mleka. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w maju za 1 hl mleka płacono w skupie 100,19 zł. To o 2,1 proc. mniej niż przed miesiącem i o 11 proc. niż przed rokiem. A szans na poprawę sytuacji nie widać.

 

\"rolnictwo,

 

Spadek popytu na produkty mleczarskie, rosyjskie embargo i zniesienie limitów produkcyjnych robią swoje. Tak źle w branży mleczarskiej nie było już od lat. Producenci mleka alarmują, że jeśli sytuacja się nie poprawi, wiele gospodarstw zbankrutuje.

W ubiegłym miesiącu najniższe ceny skupu oferowano rolnikom z województwa pomorskiego. Tam za hektolitr mleka dostawali oni 89,50 zł. Niewiele lepiej było w woj. łódzkim, gdzie mleko skupowano za 91,28 zł. Podobną cenę uzyskiwali rolnicy z zachodniopomorskiego – 91,71 za hl.

Najwyższe ceny oferowały podlaskie spółdzielnie. Tam rolnicy sprzedawali mleko średnio po 110,99 zł za hl.

Będzie lepiej?
Na poprawę cen skupu przyjdzie jeszcze poczekać. Eksperci przewidują, że trwały wzrost nastąpi dopiero pod koniec tego roku.

Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym stopniowa poprawa sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku mleka będzie oddziaływać w kierunku trwałego wzrostu cen mleka i produktów mlecznych w IV kwartale tego roku – oceniają analitycy Banku Credit Agricole.

oprac. Kamila Szałaj

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Historic Bremen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here