Ceny owoców i warzyw na krajowych rynkach

W porównaniu z wrześniem, w październiku ceny jabłek konsumpcyjnych nieznacznie spadają. Teraz cena hurtowa owoców konsumpcyjnych jest o 8 groszy niższa od ceny w ostatniej dekadzie września. Jednak porównując ceny z pierwszej dekady października 2012 roku do analogicznego okresu 2013 r to ceny jabłek są w tym roku o 20% wyższe.  Jabłka do przetwórstwa kupowane są w cenie od 50 do 60 groszy, stąd owoce konsumpcyjne są odpowiednio droższe.

 

\"\"

 

Cena przeciętna (dla większości odmian) to 1,50 zł za kilogram,  w ubiegłym roku było to 1,25 zł za kilogram. Gruszki odmiany Konferencja (odmiana przechowalnicza) są, w stosunku do 2012 roku o 10% droższe i oferowane są w cenie około 3 zł za kilogram. Szacuje się, że gruszek zbierzemy w tym sezonie ponad 16% więcej niż w 2012 roku i będzie to 75 tysięcy ton. Kończą się już dostawy śliwek (teraz owoce pochodzą z przechowalni) i tu dało się zauważyć znacznie niższe ceny porównując wrzesień 2013 r. do września 2012 roku. Śliwki były w tym roku tańsze ponad 60% i sprzedawane w ofercie hurtowej w cenie około 2 zł za kilogram.

Czytaj także:
Przedwynikowy szacunek zbiorów owoców i warzyw
Warzywa coraz droższe!
Polskie jabłka znowu górą!

Podstawowe warzywa są droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mniej o 20% płaci się tylko za pomidory (teraz cena hurtowa to 3 – 4  zł/kg) i pory (cena hurtowa ok. 2,30 zł/kg).

Najmniej zdrożała marchew, której jest w tym roku dużo. Ceny za to warzywo w klasie ekstra, wahają się od 60 do 80 groszy za kilogram, co pokazuje, że od ceny ubiegłorocznej, nastąpił tylko  8% wzrost.

Najbardziej zdrożały ziemniaki, które sprzedawane są na Rynku w Broniszach w cenie ok. 1,10 zł za kilogram, przy cenie najczęściej występującej w ubiegłym roku 40 groszy. Jest to wzrost o 2,5 razy.  Zbiory ziemniaków będą prawie 40% niższe niż w 2012 roku i szacuje się, że wyniosą tylko 5,7 mln ton.

2,5 krotnie, o 140% wzrosła cena cebuli białej. Aktualna cena na Rynku w Broniszach to 1,20 zł/ kg. Cebuli zbierzemy około 611 tys. ton czyli prawie 5% mniej niż przed rokiem. Stąd w ofercie handlowej pojawiła się importowana cebula czosnkowa, ale cena jest dwa razy wyższa od krajowej.

Źródło: Bronisze
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here