Ceny rzepaku biją kolejne rekordy

Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie doszło do wyraźnego wzrostu cen roślin oleistych na głównych giełdach. Wynika to z tego, że zarówno Ukraina jak i Rosja są ich kluczowymi eksporterami.

Ceny rzepaku biją kolejne rekordy
Ceny rzepaku biją kolejne rekordy

Czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia cen roślin oleistych jest także wywołany wojną wzrost cen ropy naftowej zwiększający popyt na biopaliwa. Negatywny z punktu widzenia zwiększenia podaży roślin oleistych w nadchodzącym sezonie jest z kolei dalszy wzrost cen nawozów. Analitycy uważają, że ze względu na bardzo napiętą sytuację popytowopodażową ceny roślin oleistych pozostaną w najbliższych kwartałach na podwyższonym poziomie.

Jaka cena rzepaku na koniec 2022 roku?

Uwzględniając tendencje na globalnym rynku roślin oleistych oraz czynniki krajowe analitycy prognozują, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 3400 zł/t oraz ok. 2900 zł/t na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla tej prognozy jest ostateczny wpływ wojny w Ukrainie na sytuację popytowopodażową na światowym rynku roślin oleistych.

Z tego powodu kluczowe będą publikacje pierwszych prognoz sytuacji popytowopodażowej w sezonie 22/23, które uwzględniać będą wpływ wojny w Ukrainie.

Źródło: Credit Agricole

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE