Ceny rzepaku wciąż niskie. Pomóc może drożejąca ropa

Ceny rzepaku są wciąż niskie. Z danych MRiRW wynika, że w pierwszej połowie maja były niższe o 17,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.


Jednak jak przewidują eksperci banku PKO  BP w najnowszym wydaniu raportu  AgroNawigator, wzrost cen ropy na rynkach światowych może jednak odwrócić sytuację.

W maju wskutek wznowienia sankcji na Iran nałożonych przez USA wzrost cen ropy przyspieszył. W połowie maja notowania przekroczyły poziom 80 USD/baryłkę – najwyższy od listopada 2014 – wyjaśniają bankowi analitycy.

Cena sierpniowego (2018) kontraktu na rzepak (MATIF) w drugiej połowie maja osiągnęła poziom 363 EUR/t – wyższy o 6,2 proc. wobec minimów w połowie kwietnia. Dodatkowo coraz gorsze są oczekiwania dotyczące produkcji światowej. Według najnowszych prognoz IGC ma wynieść ona 73,3 mln t, co oznacza spadek o 1,7 proc. r/r, choć jeszcze w kwietniu oczekiwano wzrostu na poziomie 1,1 proc.

– Jednocześnie notowania w UE wzmacnia aprecjacja dolara amerykańskiego, co odbija się nie tylko na cenach rzepaku, ale także zbóż – czytamy w AgroNawigatorze.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here