Ceny skupu bydła biją kolejne rekordy

Ceny na krajowym rynku wołowiny od początku br. kształtują się w silnym trendzie wzrostowym z miesiąca na miesiąc bijąc kolejne rekordy. Źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa podaż mięsa, przy utrzymującym się silnym popycie zagranicznym oraz rosnącej presji kosztowej.

Ceny skupu bydła biją  kolejne rekordy
Ceny skupu bydła biją kolejne rekordy

Analitycy uważają, że przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen skupu jest już ograniczona, a 2022 r. przyniesie korektę wraz z pojawieniem się wyższej podaży mięsa. Co więcej, wzrost cen w Polsce jest relatywnie silny na tle całej UE, co będzie ograniczać
opłacalność polskiego eksportu, zmniejszając presję na wzrost cen. Prognozujemy, że ze względu na opóźnienia związane z cyklami produkcyjnymi dołek cenowy nastąpi najprawdopodobniej dopiero w 2023 r.

Głównym czynnikiem ryzyka jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie. W okresie I-IX 2021 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 9,2% r/r wobec wzrostu o 1,0% w analogicznym okresie 2020 r. Cena skupu bydła wyniosła w październiku 8,64zł/kg (+34,2% r/r), co przy obecnych cenach pasz dla bydła wskazuje na silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.

Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny cena skupu bydła w Polsce na koniec 2021 r. wyniesie ok. 8,80 zł/kg oraz 7,60 zł/kg na koniec 2022 r.

Źródło: Credit Agricole

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE