Ceny skupu mleka spadają, rośnie konkurencyjność branży

Analitycy rynku przewidują, że ceny skupu mleka w Polsce nadal będą spadać. Nasz kraj na tle innych państw UE charakteryzuje się wysoką konkurencyjnością produkcji tego surowca.

AgroNawigator PKO BP, mleko, cena mleka, skup mleka

W grudniu KE opublikowała  raport dotyczący kosztów i nadwyżek  w produkcji mleka w krajach UE. Wynika z niego, że Polska  charakteryzuje się wysoką konkurencyjnością produkcji tego  surowca wśród krajów UE –

– Koszty całkowite produkcji mleka  w gospodarstwach wyspecjalizowanych w Polsce wynosiły 298  EUR/t i były  najniższe w UE,  zbliżone  do  kosztów produkcji mleka  w Irlandii (305 EUR/t) , ale  wyraźnie  niższe niż w Niemczech i Francji  (odpowiednio o 15  proc. i 12 proc.) – wyjaśniają ekonomiści banku PKO BP w najnowszym raporcie AgroNawigator.

Więcej mleka, niższa cena

– Niski poziom kosztów produkcji pozwala  utrzymywać wysoką dynamikę produkcji mleka na tle krajów UE,  i prawdopodobnie będzie czynnikiem wspierającym wzrost  produkcji  i eksportu  również w kolejnych latach – czytamy w raporcie.

Z danych KE wynika, że  produkcja mleka w Polsce w latach 2014 – 2018 wzrosła o 10 proc. wobec  wzrostu o  5,1 proc. średnio w UE. Natomiast w pierwszych 10 miesiącach  minionego roku produkcja w Polsce  zwiększyła się o 2,5 proc. r/r wobec wzrostu  o 1,1 proc. r/r średnio w UE – 28.

– Oczekujemy dalszych  spadków cen mleka – prognozują bankowi eksperci.

Redakcja AgroNews, na podst. AgroNawigator PKO BP, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here