Ceny skupu tuczników w UE utrzymane

W ubiegłym tygodniu ceny tuczników na rynkach europejskich pozostały w zasadzie utrzymane. Najwięksi producenci Niemcy, Dania, Holandia, Belgia Austria, nie zmienili cen w porównaniu do notowań w porównaniu do tygodnia poprzedzającego. Dostawy żywca są na bieżąco zagospodarowane.

rolnik, rolnictwo, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, świnie, trzoda chlewna, ceny trzody chlewnej,

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) popyt na tuczniki oceniany jest jednak poniżej przeciętnej. W krajach takich jak Belgia, Holandia, Francja uwagę zwraca wzrost wagi ubojowej będącej następstwem wcześniejszych trudności w sprzedaży tuczników.

Notowania wzrosły jedynie w Hiszpanii – o 3 centy. Hiszpańscy i francuscy eksporterzy rozmawiają o wzroście zainteresowania dostawami do Chin, gdzie ceny powoli zaczynają rosnąć.

KZP-PTCH zauważa, że niemieckie zakłady mięsne nie potwierdzają zwiększonego popytu na europejską wieprzowinę ze strony Chin. Ponadto konkurencja na rynkach azjatyckich jest bardzo duża.

– W nadchodzących dniach podaż żywca w Niemczech będzie malała. Na wzrosty cen musimy jednak jeszcze poczekać – wyjaśnia KZP-PTCH.

Z kolei chińskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że w samym tylko styczniu br. zlikwidowano 1,35 mln loch, a likwidacja loch w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 5,5 mln sztuk.

– Chińscy eksperci od rynku spekulują, że cena w Chinach osiągnie w drugiej połowie br. osiągnie 20-23 juanów za kg żywca (11,33 – 13,03 zł/kg). Będzie to doskonała okazja dla światowych eksporterów do zwiększenia dostaw wieprzowiny do Chin – przewiduje Związek.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here