Rzepaki na start

Przebieg pogody każdego roku jest inny, dlatego nie można do uprawy roślin podchodzić schematycznie, zwłaszcza rzepaku, który jest na polu najdłużej z roślin jednorocznych – prawie rok.

rolnik, riolnictwo, zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, Procam, Caramba, Tarcza Łan, Impact , rzepak, rzepaki, chowacz brukwiaczek, słodyszek, chowacze,

Obecny sezon mocno różni się od poprzedniego, bo jesień mieliśmy długą, ciepłą i suchą, a zimę bardzo zróżnicowaną w zależności od regionu kraju, choć i tak niezbyt ciężką. Wiosna prognozowana jest na umiarkowaną, choć bez suszy – jednak to tylko prognoza, więc potraktujmy ją z przymrużeniem oka.

Pomimo suchej jesieni w pierwszej jej fazie, choroby grzybowe są mocno rozwinięte, dotyczy to zwłaszcza suchej zgnilizny kapustnych (Phoma lingam). Dlatego wiosną zacząć musimy od zastosowania fungicydów, najlepiej wraz z insektycydami i mikroelementami. W tym momencie stosujemy Impact 125 SC (0,7-0,8 l/ha) lub Valor 250 EC (0,35 l/ha).

Jeśli zaobserwowaliśmy, że rośliny straciły dużo liści po zimie, w takiej sytuacji do mieszanki dodajemy tebukonazol (np. Tarcza Łan 250 EW 0,5-0,6l/ha), aby przytrzymać pęd główny i pobudzić liście boczne do odbudowania rozety. Podobnie do ochrony należy podejść, jeżeli zaczął się już intensywny wzrost roślin. Ten zabieg będzie wpływał nam nie tylko na ochronę fungicydową, ale też będzie działał na mocnych plantacjach regulująco na pokrój roślin.

W sytuacji, gdy wykonujemy zabieg takim „koktajlem”, składającym się z kilku komponentów, bardzo ważne jest, aby utrzymać parametry fizyko-chemiczne wody. Czysta woda, zwłaszcza zimna, może sprzyjać niepożądanym reakcjom, więc należy przed wlaniem środków ochrony roślin do opryskiwacza, najpierw wprowadzić kondycjoner wody i adiuwant.

Doradcy Procam proponują rozwiązanie „dwa w jednym”, czyli Isotak MAX. Produkt ten nie tylko poprawia parametry wody, a więc mieszalność, lecz również ułatwia szybkie wchłonięcie substancji aktywnych i nawozów dolistnych do rośliny.

Następnie w fazie 25-35 cm wysokości roślin wykonujemy drugi zabieg fungicydowy mający za zadanie również właściwe skrócenie plantacji. Tutaj idealnie pasuje Caramba w dawce 0,8-1,0 l/ha. W tym momencie mamy do czynienia na ogół z drugim nalotem szkodników (chowacz brukwiaczek i czterozębny), a także stosujemy drugie nawożenie dolistne w tej uprawie.

Ubiegłoroczne suche lato sprzyjało rozwojowi szkodników, z tego też powodu spodziewać się można intensywnych nalotów chowacza podobnika i słodyszka.

Dlatego zastosować należy przed kwitnieniem Fyfanon 440 EW w dawce 1,5 l/ha + Proalfacypermetrin 100 EC 0,1 l/ha + kondycjoner Emix lub Isotak Max. Przy okazji warto wykonać tzw. przed-zabieg fungicydowy, aby lepiej chronić plantację przed zgnilizną twardzikową. Zastosowanie Impactu 125 SC (0,7 l/ha) wydłuży ochronę grzybową i zabezpieczy nam plantację przez ok 10-12 dni w wysokiej zdrowotności przed właściwym opryskiem podczas opadania płatków kwiatowych.

W okresie kwitnienia trzeba będzie zwrócić uwagę na zwalczanie takich chorób jak: zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum) i czerń krzyżowych (Alternaria spp.), a nieco później na szarą pleśń. Tu pojawia się pytanie, czy sprawdzą się prognozy o względnie wilgotnej wiośnie czy będziemy mieć tradycyjną majowo-czerwcową suszę.

W obu przypadkach zastosować wypada mieszaninę strobiluryn z innym substancjami takimi jak boskalid (Pictor) czy triazole (Amistar Xtra). Różnica będzie jednak w terminie wykonania zabiegu, jeśli będzie mokro fungicyd z insektycydem ograniczającym nam szkodniki łuszczynowe (Mavrik) aplikujemy w pełni kwitnienia. Jeśli będzie sucho, to takowy zabieg wykonujemy kilka dni później, tzn. w momencie wykształcania się pierwszych łuszczyn.

Jeśli trzeba będzie wykonać dodatkowy oprysk na szkodniki łuszczynowe, to warto wówczas przedłużyć okres ochrony przed czernią krzyżowych i szarą pleśnią np. tebukonazolem. Jest to kolejna okazja, by dokarmić rośliny dolistnie, przykładowo dodając NHCa Delta (3-4 l/ha), co poprawi wypełnienie łuszczyn i zaolejenie.

Gdy będziemy wjeżdżać w pole z tymi opryskami, będzie już raczej ciepło. A więc należałoby pomyśleć o lepszym zwilżeniu liści, co wpłynie na pełniejsze wchłanianie substancji aktywnych. Kondycjoner i adiuwant stają się więc naszym najlepszym sprzymierzeńcem, a zaproponować znów można Isotak Max w dawce 0,2 l/ha.

W celu zaczerpnięcia porad na temat agrotechniki rzepaku zapraszamy do kontaktu z doradcami agrotechnicznymi z firmy PROCAM.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa w etykiecie.

PROCAM

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × four =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,350ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

10-krotny spadek eksportu ukraińskiego kurczaka do UE

Zablokowanie Ukrainy w eksporcie mięsa do UE z powodu wybuchu grypy ptaków na Ukrainie w grudniu 2020 roku i zniesienie zakazu dopiero od drugiej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE