Ceny trzody chlewnej i mleka nadal rosną. Drób już odczuwa skutki grypy

W grudniu 2016 r., zarówno w skupie jak i na targowiskach, odnotowano wzrost cen większości podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem cen żyta, pszenżyta i żywca wołowego na targowiskach.

 

\"rolnictwo,
 

W porównaniu z notowaniami w grudniu 2015 r. na obu rynkach wzrosły ceny żywca wołowego i wieprzowego, w skupie ceny mleka, a na targowiskach owsa i prosiąt na chów.

Zdaniem ekonomistów na szczególną uwagę zasługuje kontynuacja silnego wzrostu cen trzody chlewnej, która w grudniu wyniosła 5,03 zł/kg (+31,0% r/r).

Rosnące ceny trzody są efektem wejścia globalnego rynku wieprzowiny we wzrostową fazę cyklu w II kw. 2016 r. – wyjaśnia Jakub Olipra, analityk banku Credit Agricole.

Silny wzrost cen odnotowano również w przypadku ceny skupu mleka, która w grudniu wyniosła 135,97 zł/hl (+20,4% r/r), co jest jej najwyższym poziomem od maja 2014 r.

W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu cen skupu mleka, niemniej jednak będzie on ograniczany przez czynniki sezonowe. W grudniu nieznacznie zwiększyła się również cena bydła (+1,0% r/r) – wyjaśnia Olipra.

Natomiast jeśli chodzi o spadki, to najsilniejszy zanotowano w przypadku ziemniaków (-30,6% r/r) i kukurydzy (-14,0% r/r), co jest w znacznym stopniu konsekwencją efektów wysokiej bazy z 2015 r. związanych z suszą. Na uwagę zasługuje również spadek cen drobiu (-4,9% r/r).

Stanowi on wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą unijny rynek drobiu jest już nasycony. Tym samym w scenariuszu bazowym prognozujemy, że ogniska ptasiej grypy w UE, skutkujące ograniczeniami w eksporcie na rynki pozaunijne, będą oddziaływały w kierunku dalszego spadku cen drobiu w UE, w tym w Polsce – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here