Ceny trzody chlewnej wyhamowały

Mimo dużych wzrostów w UE, w drugim tygodniu sierpnia ceny trzody chlewnej w Polsce były stabilne – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Zakłady mięsne monitorowane przez MRiRW w drugim tygodniu sierpnia (6-12.08) za kilogram żywca płaciły przeciętnie 5,59 zł netto, czyli praktycznie tyle samo ile tydzień wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 14 gr (2,6%) wyższa niż dwa tygodnie wcześniej. W tym samym czasie przeciętna cena w UE-27 wzrosła o 3,5%.

Wzrosty polskiej ceny wyrażonej w złotym były do pewnego stopnia zniwelowane silnym umocnieniem się złotego wobec euro, które wystąpiło w tym okresie. Przeciętnie w drugim tygodniu sierpnia złoty był o 2,3% mocniejszy wobec euro niż w ostatnim tygodniu lipca.

Obecne ceny trzody w Polsce są w porównaniu do cen w pozostałych krajach bardzo wysokie. Cena referencyjna trzody (za klasy E i S) w naszym kraju w drugim tygodniu sierpnia wynosiła 1,82 euro/kg (wbc) wobec 1,76 euro/kg średnio w całej UE.

Cena niemiecka w tym okresie wyniosła 1,77 euro/kg, a cena duńska 1,62 euro/kg. Wyższe ceny w Polsce niż średnio w UE i w Niemczech wynikają z wyjątkowo niskiego krajowego pogłowia trzody chlewnej.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here