Ceny warzyw gruntowych w skupie i na rynkach hurtowych

Mniejsza podaż  warzyw gruntowych przekłada się  na wyższe, stosunku do roku ubiegłego, ceny tych produktów – informuje w cotygodniowej analizie Bank Gospodarki Żywnościowej.

 

\"\"

 

 

Dotyczy to przede wszystkim cen warzyw kapustnych, korzeniowych oraz ziemniaków. W przypadku tych pierwszych, ceny wzrosły najbardziej jako konsekwencja dość znacznego obniżenia zbiorów – według GUS w bieżącym roku produkcja kapusty zmniejszy się o 6,3% do 1068 tys t.

Średnio w sierpniu br. (dane Monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa) w krajowym skupie cena kapusty białej wczesnej była o blisko 90% wyższa niż przed rokiem (2,67 zł/kg netto), marchwi natomiast o 6% wyższa (1,02 zł/kg), a cebuli białej o blisko 70% wyższa (1,23 zł/kg). Podobne relacje cenowe, jeśli chodzi o krajowe warzywa gruntowe, występowały na rynkach hurtowych.

W Broniszach średnio w sierpniu br. kapustę młodą oferowano w cenach 3,30 – 4,40 zł/szt. wobec 1,38-1,78 zł/szt. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Kalafiory w relacji r/r podrożały o 0,07-0,94 zł/szt., cebula biała natomiast o 0,51-0,58 zł/kg (ceny średnie na podstawie tygodniowych notowań Ministerstwa Rolnictwa). Co prawda na rynku można zaobserwować sezonową obniżkę cen.

Dla przykładu, w skupach na początku września (2-3 IX) ceny cebuli białej obniżyły się o 13% w stosunku do tych sprzed miesiąca, marchew w analogicznym okresie staniała o blisko 10%. Biorąc jednak pod uwagę oczekiwania odnośnie tegorocznej podaży warzyw jesiennych, można przypuszczać, że ceny również w czwartym kwartale br. będą się utrzymywać na wyższym, w porównaniu do roku poprzedniego, poziomie. Możliwe że również wyższe ceny warzyw w pozostałych krajach europejskich, będą oddziaływać na rynek polski. Producenci krajów z zachodniej Unii wskazywali bowiem na problemy w ich uprawie na początku bieżącego sezonu. Było to jedną z przyczyn wzrostu cen.

Dla przykładu w Hiszpanii pod koniec sierpnia br. ceny producenckie cebuli wzrosły o 19-120% w stosunku do tego samego okresu przed rokiem (dane FAMMU/FAPA). W Wielkiej Brytanii cena kapusty białej w hurcie wzrosła w analogicznym czasie o 7%, kalafiorów natomiast o 26%. Wyższy poziom cen warzyw gruntowych, jak wskazuje portal fruit-inform.com, obserwowany jest również na Ukrainie.

Źródło: BGŻ
Redakcja AgroNews, fot.: sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here