Ceny zbóż i rzepaku znów zaczęły rosnąć

Kontrakty na pszenicę i kukurydzę drożały w środę w Paryżu naśladując niewielki wzrost notowań swoich odpowiedników za oceanem, wsparty dodatkowo skokowym osłabieniem euro do dolara. Głównym wydarzeniem środy była publikacja danych o inflacji w USA. Dane pokazały wyższy od oczekiwań wzrost tempa inflacji rocznej co oddaliło oczekiwania pierwszej obniżki stóp procentowych z czerwca na wrzesień. Efektem było ponad 1% umocnienie dolara do euro, co automatycznie wsparło wyceny zbóż i rzepaku wycenianych w europejskiej walucie.

Unijna pszenica drożeje

Unijna pszenica drożeje, ponieważ nadmierne deszcze wpływają na warunki upraw w kluczowych regionach produkcyjnych Europy. Na dużych obszarach Europy Zachodniej, Północnej i Wschodniej nadmierna wilgotność pogody negatywnie wpływa na siew, wschody i rozwój roślin ozimych. W niektórych regionach ma to również nadal wpływ na siew roślin jarych, gdzie w ciągu ostatnich kilku tygodni występowały duże opady.

W zeszłym tygodniu firma FranceAgriMer podała, że stan francuskiej pszenicy miękkiej w tym sezonie jest najgorszy od 2020 r., kiedy zaobserwowano podobne wzorce pogodowe. Na dzień 1 kwietnia 65% francuskiej pszenicy miękkiej uznano za w dobrej lub doskonałej kondycji, co oznacza spadek z 66% tydzień wcześniej i 93% mniej w porównaniu z tym samym punktem w zeszłym sezonie.

Dodatkowo nasilenie ataków ze strony Rosji na infrastrukturę portową może obniżyć eksport kwietniowy zbóż z Ukrainy do 5 mln ton zamiast oczekiwanych 8 mln ton.

Kukurydza drożała z powodu cięcia prognozy zbiorów w Argentynie przez kilka ośrodków analitycznych. Powodem ma być niespotykany wcześniej atak chorób i szkodników.

Konsultant ds. upraw w Ameryce Południowej, Michael Cordonnier, obniżył szacunkowe zbiory kukurydzy w Argentynie o 2 do 53 mln ton, ze względu na dużą presję owadów i chorób. Dr Cordonnier podtrzymał prognozę zbiorów soi w Argentynie na poziomie 51 mln ton i utrzymał swoje szacunki zbiorów w Brazylii na poziomie 145 mln ton soi i 112 mln ton kukurydzy.

Rzepak korzystał w środę z ponownego wzrostu cen ropy po krótkiej korekcie spadkowej. Wsparciem cen rzepaku są też obawy dotyczące problemów z suszą przed siewami na kanadyjskich preriach. Oczekiwania dotyczące zmniejszonych dostaw oleju palmowego w Malezji również pobudzają rynek przed publikacją danych o zapasach oleju palmowego w Malezji, które zostaną opublikowane 15 kwietnia.

Zamknięcie środowej sesji – 10.04.2024:

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics