Advertisement

Ceny zbóż rosną, ale daleko im do poziomu sprzed roku

W całym kraju trwają żniwa. Pierwsze partie ziarna już trafiły do skupu. Ceny zbóż, poza jęczmieniem, wzrosły.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, pszenica, jęczmień, ceny żyta, żyto, ceny pszenicy, ceny kukurydzy, ceny zbóż,

Najwcześniej rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Pierwsze kombajny wjechały w pola już pod koniec czerwca.  W ubiegłym tygodniu najbardziej zaawansowane zbiory tego zboża były  na zachodzie i południu kraju. W większości rejonów kraju rozpoczęto również zbiory innych ozimin. Pierwsze partie zboża są już kierowane do skupu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie.

Cen zbóż pod presją żniw

– Wzrost podaży jęczmienia ozimego do skupu spowodował, że w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. cena jęczmienia uległa obniżeniu. Ceny pozostałych monitorowanych zbóż wzrosły – wynika z najnowszej analizy cen zbóż w dniach 2-8 lipca przeprowadzonej przez KOWR.

Ceny pszenicy rosną, ale są dużo niższe od unijnych

Zakłady zbożowe w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 2–8 lipca 2018 r. pszenicę konsumpcyjną skupowały średnio po 708 zł/t, o 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była również o 2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, ale o 2,5 proc. niższa niż przed rokiem.

Na rynku unijnym w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 171 EUR/t (737 zł/t), 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. więcej niż przed miesiącem. Krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 164 EUR/t, o 4 proc. niższym od średniej unijnej. Była ona także o 14,5 proc. niższa niż w Niemczech, o 9 proc. niższa niż we Francji, ale o 3 proc. wyższa niż w Czechach i o 5 proc. wyższa niż na Słowacji.

Żyto idzie w górę, ale do ubiegłego roku jeszcze daleko

Za żyto konsumpcyjne przeciętnie w kraju uzyskiwano 570 zł/t, o 1 proc. więcej niż tydzień wcześniej, ale o 1,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 12 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Jęczmień staniał

Przeciętna cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 642 zł/t. Cena ta była o 5 proc. niższa niż tydzień wcześniej i o 4,5 proc. niższa niż przed miesiącem. Jęczmień paszowy był także o 1,5 proc. tańszy niż przed rokiem.

Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 160 EUR/t (690 zł/t). Cena ta była o 1 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 4 proc. niższa niż przed miesiącem. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro (149 EUR/t) była o 7 proc. niższa od średniej unijnej. Jednocześnie cena ta była o 18 proc. niższa niż w Niemczech, o 13 proc. niższa niż we Francji, ale o 22 proc. wyższa niż na Słowacji.

Kukurydziany wzrost

Kukurydzę średnio w kraju sprzedawano po 693 zł/t wobec 690 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena kukurydzy była o 0,5 proc. wyższa od uzyskanej miesiąc wcześniej, ale o 3 proc. niższa od notowanej przed rokiem.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż własnych produktów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego. Ustawa ma ułatwiać rolnikom sprzedaż własnych produktów oraz podwyższać kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE