Ceny zbóż

Po grudniowym spadku cen, w styczniu doszło do niewielkiego ich wzrostu. Tendencje cenowe mają podobny przebieg w Europie i USA, przy czym za oceanem ceny zbóż są wyższe. Wysokie ceny ziarna utrzymują się także w kraju i w większości przypadków przekraczają poziom sprzed roku.
 

 

\"Ceny

 

Po wzroście cen pod koniec 2012 r., obecnie ceny powoli obniżają się.

W kraju najdroższa jest pszenica paszowa i konsumpcyjna, za którą według MRiRW w bieżącym roku płaci się ponad 1000 zł/t. Poniżej tej ceny spadła cena jęczmienia browarnianego.
 

Ceny żyta kształtują się poniżej 800, a kukurydzy przekraczają 900 zł/t. Po przejściowym spadku cen kukurydzy w okresie jej zbiorów, powróciły one do poprzedniego poziomu. Do końca sezonu poziom cen pozostanie wysoki.
 

Według notowań MRiRW pod koniec lutego 2013 r. w porównaniu z końcem grudnia 2012 r. podrożała pszenica paszowa, żyto konsumpcyjne i jęczmień konsumpcyjny.

Zmalały różnice cen między zbożami paszowymi i konsumpcyjnymi. W drugim półroczu 2012 r. skupiono w Polsce 4,84 mln ton zbóż podstawowych, tzn. o 13% więcej niż przed rokiem, a więcej niż w sezonach 2006/07 i 2007/08.

Czytaj dalej: Skup zbóż bije rekordy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here