Zbierzemy więcej zbóż niż przed rokiem

Pierwsze szacunki wskazują, że w sezonie 2013/14 w UE zostanie zebrane 131,1 mln ton pszenicy (bez durum), wobec 123,3 mln ton przed rokiem informuje  Marcin Krzemiński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Produkcja jęczmienia zwiększy się do 54,6 mln ton, a kukurydzy do 65,3 mln ton. Zwiększy się unijne zużycie pszenicy i kukurydzy. Na świecie zostanie zebrane 699 mln ton pszenicy i 975 mln ton kukurydzy, czyli znacznie więcej niż przed rokiem. W kraju w bieżącym sezonie nie powinno być dużych strat w zasiewach zbóż ozimych. Powierzchnię ich zasiewów ograniczyły jednak znaczne zasiewy kukurydzy w poprzednim sezonie, której końcowy okres wegetacji pokrywa się z początkiem uprawy ozimin.

 

\"Zbierzemy

 

Pomimo że zbiory zbóż w Polsce w 2012 r. były dobre, na świecie występuje przewaga popytu nad podażą. Powoduje to utrzymywanie się wysokich cen zbóż. Na światową sytuację podażowo-popytową w bieżącym sezonie wpłynął znaczący spadek produkcji w USA, Rosji, na Ukrainie i w południowej Europie.

Światowa produkcja kukurydzy spadła w sezonie 2012/13 z 883 do 854 mln ton. Niższe były także zbiory jęczmienia i owsa. Zwiększyły się tylko zbiory żyta, a produkcja pszenicy spadła z 696 do 654 mln ton. W UE łączna produkcja zbóż wyniosła 272 mln ton, wobec 284 mln ton poprzednio. W Polsce zebrano 28,5 mln ton zbóż, w tym 4,0 mln ton kukurydzy. W porównaniu z poprzednim sezonem wzrosły zbiory kukurydzy w Argentynie, ale mniejsza jest produkcja pszenicy w Australii. Taka sytuacja sprzyja wysokim cenom ziarna na świecie.

Czytaj dalej: Ceny zbóż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here