Ceny ziemi rosną, ale niebawem wyhamują

Grunty rolne w Polsce wciąż drożeją, choć dynamika cen znacząco wyhamowała po wprowadzeniu regulacji w ich obrocie – informują analitycy PKO BP. Ich zdaniem  w tym roku dynamika cen ziemi może być mniejsza ze względu na spadek dochodów rolniczych.


Prawie 42,5 tys. za ha


W danych GUS przeciętna cena gruntów ornych w obrocie prywatnym w Polsce w czwartym kwartale 2017 roku wzrosła o 5,1 proc. r/r do 42,46 tys. zł/ha.

– Co ciekawe ziemia rolna drożeje relatywnie szybciej tam, gdzie jej ceny są najwyższe (woj. wielkopolskie [+7,8 proc. r/r] oraz kujawsko-pomorskie [+6,7 proc. r/r]), co przyczynia się do zwiększenia regionalnych różnic w poziomie cen ziemi – komentują analitycy bankowi w raporcie AgroNawigator.

Jednocześnie przypominają, że w latach 2013-2016 średnioroczny wzrost cen gruntów rolnych kształtował się na poziomie 14 proc., choć największy poziom wzrostów cen odnotowano w 2014 r., który napędzany był rekordowym poziomem dochodów rolniczych w Polsce w 2013 r.

Ceny mogą chwilowo wyhamować

W 2017 r. koniunktura w rolnictwie poprawiła się, co wpłynęło na ożywienie w cenach ziemi w relacji do 2016 r.

Niemniej, spodziewane pogorszenie opłacalności produkcji rolnej w 2018 r. (KE prognozuje spadek realnego dochodu w rolnictwie w UE-28 o 3,4 proc. w relacji do średniej w latach 2015-2017) z uwagi na oczekiwany spadek cen m.in. mleka czy też niższe ceny żywca wieprzowego, mogą przełożyć się na lekkie wyhamowanie wzrostów w 2018 r. – prognozują eksperci.

Długoterminowo nadal jednak ceny ziemi rolnej w Polsce mogą wzrastać, podążając w kierunku poziomu krajów zachodnioeuropejskich, m.in. Niemiec, gdzie są ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Na istniejący potencjał do wzrostów wskazuje wciąż relatywnie wysoki (wśród krajów UE) poziom wartości rolniczej w stosunku do wartości ziemi. Pośrednio może on wskazywać na wyższą stopę zwrotu z inwestycji w ziemię w Polsce. Wg Eurostatu relacja wartości produkcji rolniczej do cen ziemi w 2016 r. w Polsce wynosiła 0,15 podczas gdy w Niemczech 0,13.

– Jednocześnie potencjał do wzrostu cen ziemi maleje z uwagi na niską, choć rosnącą produktywność rolnictwa. Warto zaznaczyć, że ceny ziemi rolnej w Polsce (w obrocie prywatnym) należą do najwyższych w krajach Europy środkowej i wschodniej – czytamy w AgroNawigatorze.

Z danych IERiGŻ-PIB wynika, że przeciętna cena ziemi rolnej w Polsce w 2016 r. była o 21 proc. wyższa niż w Czechach oraz 2,2-krotnie wyższa niż na Węgrzech.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics