Ceny ziemniaków mogą wzrosnąć nawet o 40 proc.

Po ubiegłorocznym wzroście produkcji ziemniaków w zdecydowanej większości krajów UE przewiduje się kilkuprocentowy spadek areału ich uprawy. Wzrosną natomiast ich ceny – nawet o 40 proc.

 

Według wstępnych prognoz World Potato Markets powierzchnia uprawy ziemniaków w UE-28 może wynieść ok. 1673 tys. ha, tj. o 3,5 proc. mniej niż w 2017 r.

Ze względu na duże uzależnienie plonów od warunków pogodowych (temperatura, wielkość opadów) trudno szacować ich wysokość, ale z wieloletniego trendu wynika, że w bieżącym roku może mieć miejsce nieznaczny ich spadek (w skali całej UE o niespełna 2 proc.). Natomiast zbiory mogą się obniżyć w stosunku do ubiegłego roku o ponad 5 proc. do 59,5 mln t. – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

W krajach mających decydujący wpływ na europejski rynek ziemniaków (tzw. UE-5, obejmujące Niemcy, Francję, Belgię Holandię i Wlk. Brytanię) zbiory (bez ziemniaków skrobiowych) mogą wynieść 29,6 mln t, wobec 30,6 mln t w roku ubiegłym, co będzie oznaczać spadek o 3,4 proc.

Według przewidywań ekspertów World Potato Markets w nadchodzącym sezonie ceny ziemniaków jadalnych w obrocie wolnorynkowym będą wyższe w porównaniu z sezonem bieżącym o 20-40 proc., ale znacznie niższe niż w sezonach 2015/16 i 2016/17.

– Średni poziom cen ziemniaków na rynku niemieckim jest prognozowany na 100 EUR/t, w Wlk. Brytanii – 170 EUR/t, we Francji – 130 EUR/t, a w Belgii i Holandii odpowiednio 50 i 70 EUR/t –  wylicza Dzwonkowski.

Najgorszy od lat sezon ziemniaka w Polsce

W Polsce od kilku lat produkcja ziemniaków jest znacząco większa niż zapotrzebowanie rynku, co wpływa na niski poziom cen ziemniaków.

Pogoda sprawiła, że opóźnienia w uprawie ziemniaków wczesnych przynajmniej częściowo zostały nadrobione. Jednak coraz większym problemem staje się niedobór opadów praktycznie w całym kraju, chociaż z różnym natężeniem, co może mieć negatywny wpływ na plony ziemniaków wczesnych.

Ceny ziemniaków w Polsce utrzymują się na bardzo niskim, stabilnym poziomie. Popyt jest wciąż niewielki, a w okresie długiego weekendu majowego handel hurtowy był mocno ograniczony.

Ponadto jest też presja importu ziemniaków ubiegłorocznych z Europy Zachodniej i wczesnych sprowadzanych z Cypru i Egiptu.

Ceny ziemniaków jadalnych w dużym hurcie są obecnie w przedziale 0,24-0,38 zł/kg, w większości w dolnej strefie tego przedziału. Bulwy mniej popularnych odmian i słabszej jakości można kupić jeszcze taniej. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków pod koniec kwietnia, podobnie jak przed miesiącem wynosił 0,58 zł/kg i był o 10-15 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Dla producentów ziemniaków jest to jedna z najgorszych końcówek sezonu w ostatnich dziesięciu latach. Jednocześnie producenci mają nadzieję, że pierwsza faza nowego sezonu będzie lepsza, gdyż podaż ziemniaków wczesnych (młodych) przypuszczalnie będzie mniejsza niż w latach poprzednich, co może wpłynąć na wysoki poziom ich cen.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnicy poszkodowani przez powódź dostaną pomoc. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła dziś rozporządzenie umożliwiające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udzielanie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi. Biura powiatowe ARiMR będą przyjmować...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics