Ceny ziemniaków niższe pod wpływem większej produkcji

Przeciętna cena hurtowa ziemniaków (za MRiRW) we wrześniu ukształtowała się na poziomie 0,63 zł/kg,tj. niższym o 62% r/r.

Istotne spadki cen wywołane są zdecydowanie większą podażą ziemniaków w kraju. Według przed wynikowego szacunku GUS, zbiory ziemniaków w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9mln t (wzrost aż o38% r/r), ale też wyższym o 7,3% w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie w wyniku lepszego plonowania.

W 2018 i 2019 zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone przez suszę spadki odpowiednio o 18,4% r/r i 11,4% r/r. W bieżącym roku jej zasięg był zdecydowanie mniejszy. W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy (większa presja importu). Według NEPG (North-Western European Potato Growers) w 2020 produkcja w Belgii, Niemczech, Francji, Niderlandach i Wielkiej Brytanii łącznie może zwiększyć się o 6,7% r/r, przy czym źródłem wzrostów będzie zdecydowanie większa (+15,9% r/r) produkcja ziemniaków we Francji.

Pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski SA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here